23 Eylül 2019
  • Bolu7°C
  • İstanbul14°C
  • Ankara13°C

TWEET YÜZÜNDEN Mİ GÖREVDEN ALINDI?

Türk Eğitim Sen Üyesi Alaattin Ceren isimli bir öğretmenin attığı eleştirel bir tweet yüzünden bilgisayar formatörlüğü görevinden alındığını iddia eden Sendika İl Temsilcisi Hüsnü Yaman, “Bu keyfi bir uygulamadır. Gerekli hukuki girişimlere başladık” diye

Tweet yüzünden mi görevden alındı?

22 Mayıs 2015 Cuma 12:05

Haber: Özge ELÇİ

Yunus Emre İlkokulu’nda bilgisayar formatörü olarak görev yapan Alaattin Ceren isimli öğretmen, İzzet Baysal Şükran Günlerinde okullara asılan bir afişin çok kötü olduğu yönünde eleştirel bir tweet attı. Bu tweetten bir gün sonra formatörlük görevi bitirildi ve kendisine de hemen bir tebliğ gönderildi.

Türk Eğitim Sen üyesi olan ve aynı zamanda sendika yöneticisi de olan Alaattin Ceren’in görevinden alınmasına tepki gösteren Türk Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Hüsnü Yaman, bunun Bakanlık tebliğine uymadığını ve keyfi bir uygulama olduğunu söyledi. Yaman, olayı şu ifadelerle anlattı;

‘KEYFİ BİR UYGULAMA’

“İzzet Baysal Şükran Günleriyle ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullardaki çocuklara düzenlediği bir yarışma için okullara gönderilen bir afiş var. Afişin tasarımı ya da şekliyle ilgili değildi konu; ancak afiş öyle kötü basılmış ki üst tarafı simsiyah, sağ tarafında İzzet Baysal yazısı var. İzzet Baysal yazısını okuyabildiğimiz için sağdaki resmin İzzet Baysal olduğunu anlayabiliyoruz. O kadar kötü bir fotokopi. Bu kadar kötü bir afişin okullara yarışmayı teşvik için gönderilmesine tepki olarak öğretmenimiz Alaattin Ceren, tepki olarak bir tweet attı. Attığı twette ‘Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okullarda çocukları yarışmaya teşvik için astığı bir afiştir. Bunun anlamı İzzet Baysal’a saygısızlıktır’ yazıyordu.Yazılan tek şey bu.

‘SALI GÜNÜ ATTI, ÇARŞAMBA GÖREVİ BİTİRİLDİ, PERŞEMBE GÜNÜ TEBLİĞ GELDİ’

Alaattin Ceren, bu tweeti Salı günü attı. Çarşamba günü görevlendirmesi bitirildi, Perşembe günü de tebliğ ettiler. Öğretmenimiz görüştüğünde kendisine görevlendirmesinin şifahi olarak bitirildiğini söylemişler. Alaattin Ceren, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçe yazdı. Hangi yasal gerekçeyle bitirildiğini sordu. Gelen yanıtta ‘Sınıf öğretmeni olması nedeniyle’ bitirildiğini ifade ettiler.Hâlbuki Bakanlık Genelgesinde açıkça diyor ki ‘Norm fazlası sınıf öğretmenleri bigisayarformatörlüğü eğitimini almışlarsa görevlendirilirler. Öğretmenimiz de bu şartların hepsini taşıyor.”

‘GÖREV 3 ŞEKİLDE BİTİRİLEBİLİR’

Milli Eğitim Bakanlığı Genelgesine göre bu tür bir görevlendirmenin 3 şekilde bitirilebileceğini söyleyen Yaman, “Bir, görevlendirme şartlarını taşımazsınız, sehven görevlendirilmişsinizdir. İki, görevlendirildiğiniz işin gereklerini yerine getirmezsiniz. Üç, süresi biter. Başka türlü bitirilmesi söz konusu olamaz. Çünkü 6 aylık dilimler halinde görevlendirilme yapılıyor” dedi.

 

Türk Eğitim Sen genel Merkez Avukatlarıyla irtibata geçtiklerini ve hukuki girişimlere başladıklarını söyleyen Hüsnü Yaman, “Hem hukuki yazışmalarımız hem de dava dilekçelerimiz hazır. Önümüzdeki hafta içinde müracaatımızı yapacağız. Biliyorum ki mahkeme sonunda yeniden görevlendirmeyecekler. Ancak mahkemenin vereceği sonucu yüzde yüze yakın bir ihtimalle bizi haklı bulacağını biliyoruz. Böylece keyfi bir şekilde görevlendirmelerin bitirilmeyeceğini göstereceğiz” ifadelerini kullandı. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar