21 Nisan 2019
  • Bolu1°C
  • İstanbul7°C
  • Ankara1°C

KESK’TEN GREVE SELAM

KESK Dönem Sözcüsü, Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz, grev yapan otomotiv işçilerine destek olarak “Metal işçilerinin onurlu direnişini ve mücadelesini selamlıyoruz” dedi.

KESK’ten greve selam

24 Mayıs 2015 Pazar 11:54

 

Haber Merkezi

Bir haftadır yaşanan grevi hatırlatan Korkmaz, “Yıllardır insanca çalışma, insanca yaşama talepleri karşılanmayan, çalışma koşulları yıllar içinde dayanılmaz hale gelen metal fabrikalarında bir haftadır, son yılların en büyük işçi isyanı ve direnişi yaşanmaktadır.  Renault işçilerinin başlattığı direniş önce TOFAŞ’a, sonra da diğer fabrikalara yayılmış, işçiler talepleri için işyerlerinde direnişe geçmişlerdir. Türk Metal Sendikası ile Madeni Eşya Sanayicileri İşveren Sendikası (MESS) grup toplu iş sözleşmesinin kapsamında olan diğer işletmelerdeki işçilerin Renault işçilerine desteğiyle genişleyen eylemler giderek yayılmaktadır.

Metal işçileri üyesi oldukları Türk Metal Sendikası’nın MESS ile anlaşarak şimdiye kadar iki yıllık imzalanan toplu sözleşmenin üç yıla çıkarılmasına; düşük ücretlere; işten atmalara; sendikal bürokrasiye karşı çıkarak saat ücretlerinin Bosch ile imzalanan sözleşme oranında arttırılması ve işyeri temsilcilerini Türk Metal’in değil, kendilerinin seçmesi için kitlesel eyleme geçmişlerdir. Binlerce işçi ilk günden itibaren yandaş Türk-Metal sendikasından istifa ederek direnişe katılmış, kendi geleceğini belirlemek istediğini açıkça göstermiştir.

15 bine yakın metal işçisinin içinde bulunduğu ekonomik koşullara ve bütün zorluklara rağmen büyük bir cesaret örneği göstererek direniş kararı alması, işçiler açısından bıçağın kemiğe dayandığını göstermektedir. Patron yandaşı Türk Metal Sendikası’nın işçileri bölmeye ve kışkırtmaya yönelik açıklamaları ve direnişin yasadışı olduğuna ilişkin iddiaları büyük bir yalandır” diye konuştu.

Metal işçilerin eylemi ILO ve İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi kararlarına göre barışçıl toplu eylem ve iş bırakma hakkının yerine getirilmesi olduğunu ve  hukuka uygun olduğunu belirten Korkmaz, “İşçilerin haklı ve meşru eylemleri asla yasadışı ilan edilemez. Hukuksuz olan, metal işçilerin haklarının, sendikal özgürlüklerinin ihlal edilmesi, işçilerin temsilcilerini özgürce seçme haklarının engellenmesidir.

Metal işçilerinin sesi tüm ülkeye hatta ülke dışına kadar ulaşmıştır ve haklı talepleri geniş toplum kesimleri tarafından desteklenmektedir. Yaşanan gelişmeler, işçilerin ve emekçilerin taleplerine kulak tıkayan, patronların çıkarını korumayı amaç edinen, hükümete sırtını yaslayarak büyüyen işbirlikçi sendikalar ve sendikal anlayışlar için artık yolun sonuna gelindiğini göstermektedir. Emekten, haktan ve işçiden yana olmayanların, “Ölmek var, dönmek yok” diyen metal işçilerinin ortak ve birleşik mücadelesi karşısında durmaları mümkün değildir.

AKP döneminde yandaş sendikacılığın nasıl hızla büyüdüğü dikkate alındığında, metal işçilerinin direnişi, işçi ve emekçilere dayatılan sefalet zamlarını ve köleci çalışma koşullarını dayatan sendikal zihniyet ve toplu iş sözleşmeleri açısından büyük bir kırılma yaşanmakta olduğunu göstermektedir. Kamu emekçilerinin toplu sözleşme sürecine doğru ilerlediği bir dönemde, metal işçilerinin bu onurlu direnişi, biz kamu emekçileri açısından da öğreticidir ve önemli dersler içermektedir. Metal işçilerinin talepleri, bütün işçi ve emekçilerin talebi haline gelmiştir. Metal işçilerinin direnişi ile elde edilecek kazanım, hepimizin kazanımı olacaktır. Bu kitlesel uyanış sonrasında işbirlikçi sendikaların bir kez daha işçiler adına satış sözleşmeleri imzalamaya, onları kandırmaya cesaret edemeyeceklerdir. Metal işçilerinin haklı taleplerinin derhal karşılanmasını istiyor, kamu emekçileri olarak direnişteki bütün metal işçilerinin onurlu direnişini selamlıyoruz.  Kendi geleceklerini belirleme cesaretini göstererek direnen metal işçileri, iş, ekmek, demokrasi ve onur mücadelesinde yalnız değildir ve çıktıkları bu yolda asla yalnız yürümeyeceklerdir” dedi. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.