16 Şubat 2019
  • Bolu2°C
  • İstanbul5°C
  • Ankara7°C

SÜT GÜNÜNDE SÜT İÇTİLER

Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde 21 Mayıs Dünya Süt Günü dolayısıyla bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantının sonunda öğrencilere süt dağıtıldı.

Süt gününde süt içtiler

24 Mayıs 2015 Pazar 12:03

Haber Merkezi

Mühendislik Mimarlık Fakültesi ek hizmet binası konferans salonunda düzenlenen toplantıda, süt bilimi ve teknolojisi konusunda uzman bir isim olan AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun bilgi verdi. İnsanoğlunun ilk gıda maddesi sütün insan organizması için gerekli 100 binin üzerinde maddeye sahip olduğunun altını çizen Rektör Coşkun, sütün içindeki bazı maddeleri sıralayarak bunların insan vücuduna faydalarını anlattı.

EN AZ 2 BARDAK İÇİLMELİ

Günde en az 2 bardak süt tüketilmesi gerektiğinin tavsiye edildiğini ifade eden Coşkun, “Böylece ihtiyaç duyulan kalsiyumun yüzde 75’i, fosforun yüzde 60’ı, B2 ve B12 vitamininin neredeyse yüzde 80’i sağlanmış olur. Gelişmiş ülkelere baktığımızda kişi başına düşen süt tüketimi bizim tüketimimizden 4 kat fazla.  Dolayısıyla süt tüketme alışkanlığımızı arttırmamızda fayda var. Alerjik sebeplerle süt tüketemeyen insanların da mutlaka yoğurt ve peynir tüketmeleri gerekir.” diye konuştu.

‘SÜTTE BULUNAN BAZI YAĞ ASİTLERİNİN ANTİKANSEROJEN ÖZELLİKLERİ VAR’

Sütün aynı zamanda güzel bir enerji kaynağı olduğunu vurgulayan Coşkun, sütün insan sağlığı açısından faydalarını sıralayarak özetle “Sütte bulunan bazı yağ asitlerinin antikanserojen özellikleri var. Süt, A vitamini açısından zengin bir gıda maddesi. Özellikle keçi ve manda sütünde A vitamini bulunmakta. D vitamini açısından da zengin bir kaynak. İyi bir kalsiyum kaynağı ve mineraller açısından da zengin” dedi.

Toplantının sonunda, 21 Mayıs Dünya Süt Günü dolayısıyla öğrencilere süt dağıtıldı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.