24 Mayıs 2019
  • Bolu18°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara22°C

BİR GARİP TACİZ DAVASI

Aynı mahallede yaşadıkları yaşlı bir adamın tacizine uğradıklarını iddia eden 12-13 yaşlarında iki kız çocuğu ve anneleri, ‘taciz’ iddiasıyla şikayetçi oldular.

Bir garip taciz davası

24 Mayıs 2015 Pazar 16:56

 Yaşlı adama ‘Çocuğun cinsel istismarı’ suçlamasıyla dava açılırken duruşmaya katılan anne ve kızı, ilk ifadelerini değiştirerek şikayetçi olmadıklarını beyan ettiler.

Haber: Özge ELÇİ

Olay, geçtiğimiz aylarda Alpagutbey Mahallesi’nde meydana geldi. 12-13 yaşlarında olan B.E ve  E.Ö isimli iki küçük kız çocuğu, aynı mahallede yaşayan 73 yaşındaki Y.Ç isimli yaşlı adamın kendilerini taciz ettiklerini öne sürerek durumu annelerine bildirdiler. Olay üzerine B.E’nin annesi Ş.E ve E.Ö’nün annesi R.Ö, karakola giderek Y.Ç’den şikayetçi oldular. Küçük kızlara taciz suçlamasının yapılmasıyla devreye Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da girdi.

Bir sosyal hizmet uzmanı küçük kızlarla ilgilenirken Bakanlığın avukatı da aileleri savunmakla görevlendirildi.

‘SADECE BAŞLARINI OKŞAMIŞIMDIR, O KADAR’

Y.Ç’ye ‘Çocuğa cinsel istismar’ iddiasıyla dava açıldı. İlk duruşma, geçtiğimiz hafta Perşembe günü Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya tacize uğradığı iddia edilen kızlardan B.E ve annesi Ş.E ile sanık Y.Ç katıldı. Bir sosyal hizmet uzmanı da duruşmada küçük kızın yanında yer aldı.

Y.Ç, kendisini savunarak “Benim böyle bir olayla ilgim yok. Çocuklar neden benimle ilgili böyle şeyler söylüyor, bilmiyorum. Taraflarla aramda husumet yok. B.’nin ablasına bir defasında harçlığı yok diye 5 lira para verdim. ‘Ben daha sonra babandan alırım’ dedim. Çocukların sadece başlarını okşamışımdır. Bunun dışında vücutlarına ya da cinsel bölgelerine bir hareketim olmamıştır. Ben bu suçlamaları kesinlikle kabul etmiyorum” dedi.

ANNE ŞİKAYETÇİ OLMADI

B.E’nin annesi Ş.E de Y.Ç’den şikayetçi olmadığını söyleyerek “Y.Ç’yi mahalleden tanırım. Mahallede karşılaştığımızda selamlaşır, hal hatır sorarız. Onun böyle bir şey yaptığını görmedim. Çocuğumun anlattığı kadarını biliyorum; ama gözümle gördüğüm bir şey yok. Y.Ç’den şikayetçi değilim” dedi.

‘KARAKOLDAKİ İFADELERİYLE FARKLI ‘

Daha sonra ifadesi dinlenilen B.E de “ Y. Amca’yı mahalleden tanıyoruz, birkaç defa harçlığımız yok diye bize para verdi. Sarkıntılık ya da benzer bir hareketi olmadı. Ben şikayetçi değilim” diye konuştu. B.E’nin ifadesi üzerine Hakim, “Daha önce karakolda verdiğin ifadede böyle konuşmamışsın. ‘Bizi sıkıştırıyordu. Ellerini göğüslerimde hissettim’ ifadelerini kullanmışsın’” dedi. Küçük kız da “Ben bunları söylemedim; sadece onu görünce yolumuzu değiştiriyorduk, dedim” diye konuştu.

AVUKAT DA ŞAŞIRDI

Küçük kızları savunmak için görevlendirilen Avukat Turhan Bahtiyar ise “Kızın önceki ifadeleri çok netti ve şu anki ifadelerinin aksine ifadelerdi. Büyük bir ihtimalle başka bir sebepten dolayı ifadelerini değiştirmişler. Raporun ardından şikayetimizi bildireceğiz” ifadelerini kullandı.

DİĞER ÇOCUK VE ANNESİ DE DİNLENECEK

Duruşma, taciz şikayetinde bulunan diğer kız çocuğu E.Ö ve annesi R.Ö’nün bir sonraki celseye gelerek ifadelerinin dinlenmesi için ileri bir tarihe ertelendi. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.