26 Mart 2019
  • Bolu14°C
  • İstanbul14°C
  • Ankara13°C

BUĞDAYDA ‘SARI PAS’ HASTALIĞI

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik elemanlarınca yapılan arazi çalışmaları ve sürveylerde, İlimiz hububat üretim alanlarında buğdayda “Sarı pas hastalığı” görüldü.

Buğdayda ‘sarı pas’ hastalığı

26 Mayıs 2015 Salı 17:30

 

Haber Merkezi

Müdürlük’ten neler yapılması gerektiği açıklanarak şunlar ifade edildi; “Sarı pas hastalığının erken dönemde alt yapraklardaki belirtileri her yıl görülebilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, iklim koşullarının dikkate alınarak (%90 orantılı nem ve 15-20 °C sıcaklık) hastalığın bitkinin üst tarafına doğru ilerlemesinin ve üst yaprakların özellikle de bayrak yaprağının hastalıkla bulaşmasının engellenmesi amacıyla yeşil aksam ilaçlamasının yapılmasıdır.

 Verim kaybı yaşamak istemeyen üreticilerimizin en kısa sürede hastalıklı olan arazilerinde ilaçlı mücadele yapmaları gereklidir. İlaçlamalar ve kullanılacak ilaçlar konusunda üreticilerimizin İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerine müracaatları gerekmektedir. İklim koşulları hastalık için uygun gidiyorsa ve salgın durumu varsa, kullanılacak ilacın etki süresine göre ilaçlama tekrarlanabilir. Hasada 1 ay kala bitki olgunlaşma dönemine girdiğinden dolayı ilaçlama yapılmamalıdır.”

 

 

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.