18 Kasım 2019
  • Bolu4°C
  • İstanbul15°C
  • Ankara7°C

ÖĞRENCİLERE ‘TERÖRİST’ SUÇLAMASI

Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde öğrenim gören 7 öğrenci hakkında ‘Silahlı terör örgütüne üye olma’suçlamasıyla dava açıldı. Sanıklar, katıldıkları basın açıklamalarının dahi terör örgütü faaliyeti olarak iddianamede yer almalarına tepki göstererek suç

Öğrencilere ‘terörist’ suçlaması

26 Mayıs 2015 Salı 17:32

 

Haber: Özge ELÇİ

AİBÜ’de öğrenim gören ve bazıları da mezun olan E.E, C.D, D.K, A.O.B, S.G, Ö.A ve O.B isimli 7 kişiye, ‘Silahlı terör örgütüne üye olma’suçlamasıyla dava açıldı. 7 kişi hakkında hazırlanan iddianamede çeşitli eylemlere ve protesto gösterilerine katılmak, terör örgütü suçlamasıyla yargılanan kişilerle görüşmek, bazı apartman ve işyerlerine yasa dışı terör örgütünün ismini yazmak gibi bazı ifadeler yer aldı.

Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya katılan öğrenciler, ifade verdi. C.D ‘yi Avukat Serhan Özbek savunurken diğer 6 kişiyi ise Avukat Aytaç Ünsal savundu.

‘İDDİALAR DOĞRU OLSAYDI ÖĞRETMEN OLAMAZDIM’

Duruşmada sanıkların her biri tek tek savunmasını yaptı. E.E, “Tarafıma izafe edilen tüm eylem ve işlemler, yasal ve kullanmış olduğum demokratik haklar çerçevesidne katıldığım yasal çalışmalardır. Yapmış olduğum basın açıklamaları veya katıldığım buna yönelik olaylar, bir örgüt faaliyeti gibi değerlendirilmiştir. Hiçbir şekilde yasa dışı bir örgüte destek olma katılma veya fiilen yardım gibi bir hareketim asla olmadı. Örgüt üyesi olmak suçunu bu derece basit bir şekilde kullanılmasını kabul etmiyorum” dedi.

C.D de suçlamaları kabul etmeyerek “Bu veya buna benzer şekilde suç işlemiş olsaydım, öğretmen olamazdım. Okul hayatım boyunca da herhangi bir şekilde bu neviden olaylara ilişkin bir soruşturma dahi geçirmedim. Yapmış olduğum her şey sadece demokratik özgürlükler çereçvesinde kişi haklarına saygı ana düşüncesi odağında bireysel özgürlüklere ilişkin bir kısım açıklamalardır. Bu basın açıklamalarında da hiçbir şekilde güvenlik güçleri ile çatışmadık” dedi.

D.K, hiçbir örgütle bağlantısı olmadığını söyleyerek “Demokrat bir ailede yetiştirildim. Sadece bazı basın açıklamalarına katıldım. Katiyetle yasa dışı bir fiil ve eylemde de bulunmadım” diye konuştu.

‘GRUP YORUM KONSERİNE KATILMAM ÖRGÜT ÜYESİ FAALİYETİ OLARAK DEĞERLENDİRİLMİŞ’

Sanık A.O.P de yasa dışı herhangi bir eylemde bulunmadığını söyleyerek “İfade özgürlüğü çerçevesinde iddianame içeriğine üniversite ulaşım ücretlerine ilişkin protesto gösterisi düzenlediğim ifade edilmektedifakat doğu değildir, benim düzenlediğim gösteri yoktur. Eyleme katıldım, çünkü doğrudan doğruya bizi ilgilendiren bir konuydu. Avukatımla görüşüp hukuki yardım almam, Grup Yorum konserine katılmam veya yasal çerçeve dahilinde cezaevinde bulunan kişilerle görüşmem doğrudan bir örgüt üyesi faaliyetleri çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bu olayların örgüt faaliyeti ile bir ilgisi yoktur” diye konuştu.

Ö.A da ulaşım eylemine katıldığını ve cezaevinde bulunan bazı kişilerle görüştüğünü; fakat bunlarda yasa dışı olmayan hiçbir şey olmadığını söyleyerek üzerine atılı suçlamaları kabul etmedi. Sanıklar S.G ve O.B de yasadışı bir eylemde bulunmadıklarını beyan ederken suçlamaları kabul etmediler.

6 sanığın Avukatı Aytaç Ünsal, müvekkillerinin yasadışı örgütle herhangi bir bağlantısının olmadığını belirterek “Söz konusu iddianamede içeriğinde bir kısım il dışından gelen kişilerle görüşüldüğü yönünde taspit dahi insani olmayıp, bu kişiler sadece cezaevinde gelen akrabalarını ziyaret eden, hakkında hiçbir şekilde kesinleşmiş bir mahkumiyet hükmü olmayan suçlu olmayan kişilerdir. Tüm olaylar içeriğinde bir kısım protesto eylemlerden bahsedilmesine karşın somut olayda bir propaganda dahi yoktur.

‘MEZAR ZİYARETLERİ BİLE ÖRGÜT FAALİYETİ GİBİ GÖRÜLMÜŞ’

Yapılan açıklamalarda kolluk güçlerinin bir müdahalesi veya engellemsi veya başka bir olay söz konusu değildir. Tüm bu olaylar, biriktirilerek bir suç gibi lanse edilmektedir. Cezaevi ziyaretleri tamamen yasal çerçevede ve prosedüre uygun gerçekleşmiştir. Tüm bu ziyaretler kolluk güçlerince takip edilerek görüşme ve konuşmaların içeriği dahi belli olmaksızın yorumla örgüt faaliyeti olarak değerlendirilmiştir. Aylık olarak yapılan mezar ziyareti bile bir örgütün faaliyeti olarak açıklanmıştır. Bu durumun insani ve ahlaki olmadığı açıktır. İddiaların hiçbir delille desteklenmemesi göz önüne alınarak mahkemece derhal beraat kararı verilmesini talep ediyoruz” diye konuştu. C.D’nin Avukatı Serhan Özbek ise söz konusu delillere karşı daha sonra ayrıntılı açıklamalarda bulunacaklarını söyledi.

BERAAT TALEPLERİ REDDEDİLDİ

Duruşma, İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nden talep edilen yazının beklenmesi, İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’ne devredilen dosyanın iddianame ve tutanaklarının ve varsa karar örneğinin çıkartılarak Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesinin beklenmesi nedeniyle 10 Eylül gününe ertelendi. Sanıkların beraat talebi reddedildi. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar