19 Mart 2019
  • Bolu10°C
  • İstanbul16°C
  • Ankara12°C

‘ROTASYON KURULUNDA YOKUZ!’

Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz, 8 yıl aynı yerde görev yapan öğretmenlerin rotasyona tabi tutulmasını eleştirerek “Hukuksal mücadelemizi yürüteceğiz ve rotasyon kurullarında yer almayacağız” diye konuştu.

‘Rotasyon kurulunda yokuz!’

29 Mayıs 2015 Cuma 10:39

 

 

Haber: Beyhan Bayrak

8 yıl aynı yerde görev yapan eğitimcilerin rotasyona tabi tutulmasına ilişkin bir açıklama yapan Korkmaz, “Belirtmek isteriz ki öğretmenlerin zorunlu rotasyona tabi tutulmasıyla eğitimin hangi sorununa çözüm üretileceği, hangi önemli gereksinimin karşılanacağına yanıt aramak oldukça önemlidir. Bu uygulamaya gerekçe olarak Bakan Nabi Avcı’nın ileri sürdüğü iki argüman bulunmaktadır. Birincisi zorunlu rotasyon sonucu genç öğretmenlerin büyükşehirlerdeki merkezi okullara gelebileceği, ikincisi ise eş durumu atamalarına başvuracak öğretmenler için yine merkez okullarda yer açılmasıdır” dedi.

Korkmaz, Her iki gerekçenin de toplumu ve özellikle genç öğretmenleri yanılttığını ve bu sürgün operasyonuna meşruluk kazandırma amacı taşıdığını ifade etti. 

TASFİYE ANLAMINA GELİYOR’ ‘

Bakanlığın bu uygulamayla öğretmenlerin sorunlarını çözmek gibi bir derdinni olmadığını iddia eden Korkmaz, “Bakanlığın temel derdi, genç öğretmenlerin sorunlarını ‘çözüyormuş gibi yaparak’ beklentiye sokmak, hizmet yılı fazla öğretmenleri emekliliğe zorlamak ve eğitimin ticarileştirilmesi, dinselleştirilmesi ve otoriterleştirilmesi uygulamalarına direnen öğretmenleri yerinden etmektir. MEB’in öğretmenleri kendi istekleri dışında zorunlu rotasyona tabi tutmak yerine gönüllülük ve teşvik esasına dayalı çözümler üretmeye çalışmaması bu durumun en açık ifadesidir” diye konuştu.

‘HUKUKSAL MÜCADELEMİZİ VERECEĞİZ’

Başkan Korkmaz, Bakanlığın rotasyonu bir tasfiye olarak ele aldığını savunarak

“Böylesi bir dayatmanın adı dünyanın her yerinde sürgündür ve kabul edilmesi mümkün değildir. Eğitim Sen olarak bir kez daha belirtmek isteriz ki MEB`in görevi, attığı her adımda, eğitim emekçilerini mağdur etmek değil; onların yaşadığı sorunlara kalıcı çözümler üretmek, eğitim emekçilerinin ve sendikaların öneri ve taleplerini dikkate almaktır. Eğitim alanındaki sendikaların görevi de öğretmeninden öğrencisine kadar çok geniş bir kesimi mağdur edecek politikalara karşı toplumu ve hükümeti uyarmak, bu politikalara karşı hukuksal ve demokratik haklarını kullanarak mücadele etmektir. Eğitim ve bilim emekçileri olarak, taşıdığımız sorumluluğun bilinciyle, öğretmenleri ve öğrencileri mağdur edecek bu düzenlemeye karşı gerekli her türlü adımı atacağımızı ve MEB’in rotasyon kurullarında yer almayacağımızı tüm kamuoyuna bir kez daha duyuruyoruz” dedi.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar