23 Temmuz 2019
  • Bolu16°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara18°C

ŞOFÖRLERE SAADET SÖZÜ

Saadet Partisi Bolu Milletvekili Adayı Veysel Çetinkaya, şoför esnafının sorunlarının her geçen gün arttığını söyleyerek Saadet Partisi iktidarında nakliyeci ve şoförler için sağlanacak kolaylıklardan bahsetti.

Şoförlere Saadet sözü

29 Mayıs 2015 Cuma 10:05

Haber Merkezi

Çetinkaya, şoför ve nakliye esnafının zor durumda olduğunu belirterek “Binlerce esnaf daha şimdiden kontak kapattı. Hayat pahalılığı ve maliyetlerin artması gibi nedenlere bir de pahalı parçalar ve vergi eklenince şoförler geçinmekte oldukça zorlanıyor. Artan akaryakıt fiyatları karşısında bazı esnaflar kaçak akaryakıta yönelmek zorunda kaldı. Bazıları da mazot yerine 10 numara yağ kullanıyor.

37 FARKLI BELGE İSTENİYOR

Şoför esnafının sorunları bu kadarla bitmiyor. Güncellenerek yeni yürürlüğe giren 4925 Sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında şoför esnafını ilgilendiren 37 farklı yetki belgesi bulunuyor. Yetki belge sayısı arttıkça, şoför esnafının maddi yükü de artıyor. Bu belgeler için esnaf yüksek oranda ücret ödemek zorunda bırakılıyor. Mesela nakliyecilik yapan küçük esnafın aracının değeri 7 ile 10 bin TL iken K1 belgesi almak için 15.705 TL ödemek zorunda. Kendi mütevazı kamyonuyla taşıma yapan bir taşımacının, bu belgeye sahip olması için yönetmelik gereği 25 ton taşıma kapasitesine çıkması ve yukarıda belirtilen meblağı karşılama ihtimali, özellikle günümüz ekonomik ortamında neredeyse imkansız.

ESNAF UCUZ AKARYAKIT İSTİYOR

Uzun yollara çıkan şoför esnafı her köşede durdurulup, evrak kontrollerine cevap vermek zorunda kalıyor. “Motorlu Taşıtlar Vergisi” borcunu geciktiren esnafın aracı bu kontrollerde yolda bağlanıyor. Yaşanan en büyük sıkıntılardan birisi de ucuz akaryakıt konusunda ayrıcalık yapılmasından kaynaklanıyor. Bilindiği gibi karayolu taşımacılığı yapan esnaf avantajlı akaryakıt kullanamıyor. Karayolu taşımacılığı yapan şoför esnafı da Özel yat ve uçaklarda olduğu gibi Özel Tüketim vergisi (ÖTV)’siz akaryakıt kullanmak istiyor.

“ŞOFÖRLERE VERGİ İNDİRİMİ YAPILMALI”

Şoförlerin sorunlarının giderilmesi için bazı önerilerde bulunan Çetinkaya, “Şoför esnafına ucuz akaryakıt temin edilmeli, vergi indirimi mutlaka yapılmalıdır. Bu indirim hem sektörler arasındaki haksız rekabetin giderilmesi hem de yüksek akaryakıt fiyatları nedeniyle oldukça zor durumdaki nakliyeci esnafımızın sorunlarını büyük ölçüde giderecektir. Ayrıca şoför esnafından istenen onlarca belge en aza indirilmelidir. Taksi dolmuş minibüs gibi araçlarda çalışan şoförler isteğe bağlı sigorta kapsamına dahil edilmelidir. Şoför meslek kuruluşlarının belediyeler bünyesinde oluşturulan (UKOME) Ulaşım Koordinasyon Kurulu’na katılması sağlanmalı ve mutlaka oy hakkı verilmelidir.” şeklinde konuştu.

‘ORTADOĞUDA’Kİ GELİŞMELER ŞOFÖRLERİ DE VURDU’

Bu arada son aylarda Ortadoğu’da yaşanan olaylar uluslararası taşımacılığın zor günler geçirmesine neden oluyor. Türkiye'nin Ortadoğu ülkelerine yaptığı toplam yüzde 18’lik ihracat gerilemeye başlaması taşımacılık sektörünü dolayısıyla şoförleri de etkiliyor. Birçok şoförün işsiz kaldığı belirtiliyor. Türkiye İhracatçılar Meclis (TİM) verilerine göre 2011 yılının ilk 10 ayında Ürdün’e yapılan ihracat bir önceki yılın ilk 10 ayına göre 40 milyon dolar gerilerken, Kuveyt’e ilişkin söz konusu düşüş 120 milyon dolar civarında gerçekleşti. Suriye’ye yapılan ihracat ise 2010’un ilk 10 ayına göre 20 milyon dolar civarında düşüş gördü. Bu düşüşten ihracat yapan firmalar kadar şoförler de etkileniyor. Çoğu şoför söz konusu ülkelere gitmekten çekinirken, gidenler de hayati tehlike altında çalışıyor.

2014 bütçesinde 21 milyar TL. Bütçe açığı öngören ve 50 milyar TL. anapara faizi borcu ödeyecek olan AKP hükümetinin nakliyeci ve şoförlerin sorunlarına çözüm bulamayacağı açıktır.

Saadet iktidarında; Karayolu taşımacılığı yapan şoförlere ÖTV’ siz akaryakıt kullanımı sağlanacak, Belgeler için istenen tonaj ile alınacak harçlar taraflarla yapılacak mutabakata göre uygun bir seviyeye indirilecek, Şoför esnafının isteğe bağlı sigortalı olmaları sağlanacak, D-8 harekete geçirilerek, İslam ülkeleri ile ticaret atağına geçilecek ve işbirliği artırılacaktır. Zam yapmadan, vergi konmadan, kaynak paketleri ile bütçe faiz yükünden kurtarılacak ve bütün kesimlere hakları verilecektir. Saadet gelecek, bereket gelecek” diye konuştu.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar