24 Mart 2019
  • Bolu-2°C
  • İstanbul7°C
  • Ankara-1°C

D-100 GÜNEYE TAŞINIYOR

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın uzun zamandır istediği ve sürekli dile getirdiği D-100 Karayolu’nun taşınması projesinde ilk somut adım atılıyor. Şehrin güneyine taşınacak 13 km’lik yol çalışması, 2 Temmuz’da ihaleye çıkacak.

D-100 güneye taşınıyor

29 Mayıs 2015 Cuma 18:11

 

Haber: Özge ELÇİ

Belediye Başkanı Yılmaz’ın projeyle ilgili detayları açıkladığı toplantıya Ak Parti İl Başkanı Yüksel Coşkunyürek, Ak Parti Milletvekilleri ve Adayları Ali Ercoşkun ve Fehmi Küpçü, Milletvekili Adayı Mehmet Emin Güz, Belediye Başkan Yardımcıları ve Belediye Meclis üyeleri katıldı.

BU PROJEYİ 21 YILDIR İSTİYORDUM

Bu projeyi 21 yıldır istediğini söyleyen Yılmaz, “D-100’ün şehir dışına çıkarılması Necdet Gören’in Belediye Başkanlığı döneminde planlandı. Ben o zamanlar İmar Komisyonu Başkanıydım ve bu çalışmayı o dönemde yapmıştık hayata geçirmek de çok şükür benim dönemime nasip oldu” dedi.

‘DÖNEMİN BAŞBAKANI ERDOĞAN’DAN BUNU İSTEMİŞTİM’

Belediye Başkanı seçildikten sonra dönemin Başbakanı R. Tayyip Erdoğan’dan iki şey istediğini, birinin de bu proje olduğunu vurgulayan Yılmaz, “İstimlâk konusunda destek istemiştim. Bu sorunu çözmek için ben Karacasu yolundan Mudurnu’ya 2,5 km kaba yol yaptım, biliyorsunuz. O zaman ‘Cici Taksi’ye kavşak yaptı’ diye dalga geçenlere ‘Siz Bolu’ya tersten bakıyorsunuz, Cici Taksi’ye takılıp kalmayın. Orası gelecekte konuşulmayacak’ diyordum ama inandıramıyordum. Ama projenin tamamlanmasıyla herkes aslında Bolu için ne kadar değerli bir çalışmayı ısrarla yürüttüğümüzü anlayacak.

Her şeyin ötesinde bu proje 21 yıl önce kurulan bir rüya idi. Bugün gelinen nokta tek başına iktidar olan bir partinin Bolu’ya kazandırdığı bir başarıdır. Bu projeyi de hayata geçirmek benim dönemime nasip oldu; ama bu süreçte Bolu Belediyesi’nin yanı sıra Ak Parti Milletvekillerinin ve Ak Parti İl Teşkilatını’nın büyük gayretleri olmuştur. İşbirliği ve ortaklaşa yürütülen politikalarla bu sonuca ulaşıldı. Hep birlikte yıllar süren çalışmalar sonunda bu hayali gerçekleştirmenin gururunu paylaşıyoruz” diye konuştu.

‘YARISINI İSTİMLAKSIZ ÇÖZDÜK’

Yılmaz, yolun yarısını istimlaksız çözdüklerini söyleyerek “Bu yol 13 kilometrelik bir yol ve doğusunda 6,5 kilometrelik bölümünde istimlâk sorunları vardı. Yarısını istimlaksız çözdük. Başbakanımız da bu konuda bize gerekli desteği sağlayacaklarını açıkladı. Yoğun ve ısrarlı çalışmaların ardından kamulaştırma sorununu çözdük ve Karayolları Genel Müdürlüğü yolu güneye taşımak üzere 6 kilometrelik bölümü yatırım programına aldı. İhalenin Temmuz ayı başında gerçekleştirilmesini, Ağustos ayında yol yapım çalışmasını planlıyoruz. Karayolları iş için 800 gün süre öngördü; ama biz çok daha erken bu işi bitiririz. Kalan 6 kilometrelik bölümü de bu esnada yatırım programına alınır ve yerel seçimlere kadar da yeni D–100 hizmete girer” ifadelerini kullandı.

Bu projeye şimdiden bitti gözüyle baktığını belirten Yılmaz, “D-100’ün şehir dışına alınmasıyla ilçelerimize ulaşım da kolaylaşacak 12 kilometrelik bölüm otoyol olarak inşa edilecek.

MEVCUT YER ‘YEŞİL YOL’ OLACAK, YAŞAM ALANI OLUŞTURULACAK

Yol üzerinde 4 adet köprülü kavşak olacak. Bunlar; Tepecik Mahallesi-Mudurnu Yolu Köprülü Kavşağı, Karacasu’dan Şehre Giriş Köprülü Kavşağı, Filiz Makarna Önü Köprülü Kavşağı. Bu kavşaklar şehre giriş çıkışları kolaylaştıracak. Seben’e gitmek isteyen, Mudurnu’ya gitmek isteyen artık bu yolu kullanacak. Halkımız hem daha hızlı hem de daha konforlu seyahat edecek.

D-100’ün dışarı taşınmasıyla da artık şehrin içinden TIR ve kamyonlar geçmeyecek. Hem şehir ağır vasıtalardan kurtarılmış olacak, hem trafik yoğunluğu son bulacak. Böylece trafik güvenliği de artacak. Karayollarının şehir içindeki eski yolu Belediyemize tahsis etmesiyle de burayı bir yaşam alanı haline getireceğiz. Yolu tamamen trafiğe kapatacağız, yeşillendireceğiz. 80 metre genişliğindeki yol halkımızın alışveriş yapabileceği, gezip-eğleneceği ve spor yapabileceği bir ‘Yeşil Yol’ haline getirilecek. Yeşil Yolumuz 9 km uzunluğunda olacak. Ve dünyada şehrin tam ortasından geçen bu kadar uzunluktaki tek rekresayon alanı olacak. İzzet Baysal Caddesi bugün nasıl rahatça yürünebilen alansa, bu alanın çok daha geniş ve ferahını eski D–100 güzergâhında düzenleyeceğiz. Burası Bolulular için nefes alanı haline gelecek” dedi.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar