18 Şubat 2019
  • Bolu1°C
  • İstanbul3°C
  • Ankara0°C

VALİ’DEN ÖĞRENCİLERE TAVSİYE

Bolu İŞKUR Müdürlüğü tarafından organize edilen 'Mesleki Tanıtım Günleri'nde konuşma yapan Vali Aydın Baruş, öğrencilere önemli tavsiyelerde bulundu.

Vali’den öğrencilere tavsiye

29 Mayıs 2015 Cuma 16:36

Haber Merkezi

Bolu İŞKUR Müdürlüğü tarafından 11 ve 12'inci sınıf öğrencileri için Bolu Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen 'Mesleki Tanıtım Günleri'nin açılışına Bolu Valisi Aydın Baruş, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Vali Yardımcısı Nurullah Ertaş, İŞKUR İl Müdürü İsmail Yalçın, AİBÜ öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

‘KENDİNİZİ GELİŞTİRMEYE ÇALIŞIN’

Programda bir konuşma yaparak öğrencilere tavsiyelerde bulunan Vali Baruş, "Girdiğiniz üniversite sınavında tercihlerinizi belirlerken koyduğunuz hedeflere uygun tercihler yapın ve bu tercihlerde hangi üniversiteyi kazanırsanız kazanın hedefinizde bir engelle karşılaştığınız kanaatine sakın kapılmayın. Çünkü bitirdiğiniz üniversiteden ziyade sizin kişisel olarak hangi donanıma sahip olduğunuz önemli. Geleceğin dünya ekonomisi rekabet üzerine kurulu olacak ve bu ekonomide sizin hangi alanda uzman olduğunuz, uzman olmanız yetmeyecek, hangi ek özelliklere sahip olduğunuz ön plana çıkacak. Geleceğin dünyasında sadece bir meslek sahibi olmak yetmeyecek. İyi bir mühendis olabilirsiniz, iyi bir tıpçı olabilirsiniz, iyi bir yönetici olabilirsiniz ama bunların yanında birkaç yabancı dile sahip değilseniz, bilgi donanımı anlamında teknolojiyi iyi kullanamıyorsanız sizinle eşit düzeyde olan, sizinle aynı üniversitede ve hatta sizden çok daha düşük puanlar alarak üniversiteye gitmiş gençlerle rekabet etme şansınız olmayacak. Onun için önümüzdeki süreci çok iyi değerlendirelim. Üniversite yıllarında da kendinize ek özellikler katmak için size sunulan fırsatları iyi değerlendirin” dedi.

‘KENDİNİZİ TANIYIN’

Konuşmasının sonunda öğrencilere tavsiyelerde bulunan ve hedeflerine ulaşmak için en büyük etkenin kendilerini tanımak olduğunu dile getiren Bolu Valisi Aydın Baruş, "Benim de şahsi olarak  sizlere bir kaç tavsiyem olacak. Mesleklerini tercih edecek olan arkadaşlarımız hedeflerini kendilerine belirlerken, bu mesleği yapabilecek karakterde olup olmadıklarını hem kendileri ile hem çevreniz ile tartışarak analiz edin. Burada önemli olan kendinizi iyi tanımanız. Çünkü insan çok ciddi bir şekilde tahsil görebilir ama Yunus Emre'nin de söylediği gibi "İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir. Sen kendini bilmezsen, bu nice okumaktır." Ben bir köy ilk okulunda okudum. Siz çok iyi imkanlara sahipsiniz. Bolu'nun eğitim seviyesi de üst düzeyde. Dolayısı ile siz bizlerden çok şanslısınız ve daha yüksek hedeflere layıksınız, bu güç sizde var. Sakın yılmayın, ümitsizliğe kapılmayın” ifadelerine yer verdi.

 

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.