22 Temmuz 2019
  • Bolu25°C
  • İstanbul29°C
  • Ankara26°C

TERÖR DAVASINDA KÜRTÇE KRİZİ

‘Silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçlamasıyla Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkan 6 sanık, savunmalarını Kürtçe yapmakta ve Türkçe konuşmamakta ısrar ettiler. Suçları sabit görülen 6 sanık, 9’ar yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Terör davasında Kürtçe krizi

31 Mayıs 2015 Pazar 17:36

 

 

Haber: Özge ELÇİ

Kitap kapağında silahlı terör örgütüne ait bir döküman gönderdikleri tespit edilen ve Bolu F Tipi Cezaevi’nde kalan Aydın Ş, Yaşar K., Deniz Ö, Mehmet N. T., Sakıp H. ve Mehmet M. S isimli 6 şahıs, ‘Silahlı terör örgütüne üye olma’suçlamalarıyla Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına geçtiler. Perşembe günü görülen son duruşmaya sanıkların 3 avukatı, mazeretsiz olarak katılmadı.

‘BİLMEDİĞİM DİL YABANCI DİLDİR’

6 sanık, duruşmada Türkçe konuşmayı reddettiler. Savunlamalarını Kürtçe yapan sanıklara Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi, tepki göstererek “Sizin daha önceki beyanlarınız hep Türkçe. Türkçe bildiğinizi biliyorum. Mahkemede yabancı bir dilde konuşamazsınız” dedi. Sanıklardan biri ‘Kürdi’ deyince Hakim, “Benim için bilmediğim dil, yabancı dildir. Kürtçe de olsa, Brezilya dilini de konuşsanız, yabancı dildir” dedi.

‘KÜRTÇE DIŞINDA BAŞKA BİR DİLDE KONUŞMAK BİZİM İÇİN UTANÇ VERİCİ’

Sanıklardan Sakıp H, diğer 5 sanık adına da sadece kısa bir Türkçe konuşma yaptı. Sakıp H, “Bizim Türkçe ile bir sorunumuz yok. Ama biz Kürdüz. Bize saygı gösterilsin. Kendi dilimiz dışında başka bir dilde savunma yapmak, bizim için utanç verici bir durumdur” dedi. Sanık Sakıp H, ayrıca avukatlarının katılmayacaklarını kendilerine sözel olarak ilettiklerini söyledi.

Hakim, bunun üzerine resmi yazılı olarak herhangi bir mazeret dilekçesi olmadığını söyledi. Sanıklara istedikleri takdirde kendilerine Baro tarafından Aukat tayin edilebileceği ifade edildi.

3 AVUKAT MAZERETSİZ OLARAK KATILMADI

Sanıklar, bu teklife herhangi bir yanıt vermezken Savcı, mütaalasını “Sanıkların silahlı terör örgütüne üye oldukları, suç işledikleri” yönünde verdi. Mütalaaya karşı da herhangi bir şey söylemeyen sanıklar için savunma haklarından vazgeçtikleri ve susma hakkını kullandıkları beyan edildi. Hakim, 6 sanığa yargılamayı bitireceğini söyleyerek son sözlerini sordu. 6 sanık, tek tek kalkarak Kürtçe dilinde birer cümle söylediler. Sanıklar, 9’ar yıl hapis cezasına çarptırıldı.

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar