18 Mart 2019
  • Bolu19°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara15°C

İÜ’LÜLER BOLU’YU GEZDİ

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü’nden 35 kişilik bir ekip, Bolu’ya gelerek teknik gezi programına katıldılar. Öğrenciler, teknik gezinin dışında Mudurnu, Göynük ve Abant’ı da gezdiler.

İÜ’lüler Bolu’yu gezdi

02 Haziran 2015 Salı 15:14

Haber Merkezi

Gölyaka Orman İşletme Müdürlüğü Aydınpınar Orman İşletme Şefliği dâhilinde yer alan Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkında başlayan Teknik gezinin ilk gününde Tabiat Parkı ve Mesire yerleri hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu. Daha sonra Gölyaka Orman İşletme şefliğinde kayın ağaç türünde doğal gençleştirme, sıklık bakımı ve ilk aralama yapılan bölmeler gezildi. Gölyaka’daki programın tamamlanmasının ardından konaklama yapılacak Aladağ Orman İşletme Müdürlüğü Aladağ Orman İşletme Şefliği Değirmenözü Eğitim Merkezine hareket edildi.

İKİNCİ GÜNDE ALADAĞ GEZİLDİ

Teknik Gezinin İkinci gününde Aladağ Orman İşletme Müdürlüğü Aladağ Orman İşletme Şefliğinde damgalama ve kesim tekniği tatbikatı yapılarak temsili olarak bakım bölmesinde üretilen emvallerin sürütme, depoya nakliyatı ve depoda satışa hazırlama ve satış sonrası işlemleri Aladağ Orman İşletme Müdürlüğü Alabarda Orman İşletme Şefliğinin Ortakıraç deposunda anlatıldı. Daha sonra Aladağ Orman İşletme Şefliğinde Tohumlama Kesimi yapılan bölmeler gezilerek buralarda yapılan doğal gençleştirme uygulamaları ve seçme ormanlarında yapılan silvikültürel uygulamalar anlatıldı.

SEBEN’DE ORMANLARI İNCELEDİLER

Teknik Gezinin üçüncü gününde Seben Orman İşletme Müdürlüğü Taşlıyayla Orman İşletme Şefliğinde sıklık bakımı, ilk aralama bakımı ve budama çalışmaları tatbiki olarak bizzat öğrencilere yaptırılarak anlatıldıktan sonra Seben Şefliği Hoçaş Köyündeki Fosil Ormanında inceleme gezisi yapıldı. Batı Karadeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü yetkilileri tarafından Fosil Ormanı hakkında ve yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verildi. Öğleden sonra ise Şerif Yüksel Araştırma Ormanında hava kirliliğinin orman ekosistemleri üzerine etkisi (ICP Forests), likenler ve karbon emisyonu ve kabuk böcekleri, kırmızı orman karıncası ve feromen tuzakları konusunda bilgilendirme yapıldı. Gölcük Tabiat Parkında yapılan gezi sonrası Bolu Orman İşletme Müdürlüğünün Bolu Fidanlığında Fidanlık çalışmaları hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu. Günün sonunda öğretim elemanları ve öğrenciler Bolu İl Merkezinde şehir turu yaparak günü tamamladı.

Gezinin son gününde Bölge Müdürlüğü İdare Binasına geçen ekip Bölge Müdürü Yusuf Şahin’i ziyaret ederek Bölge Müdürlüğü çalışmaları hakkındaki bilgi edindi. Buradan Abant ve Sünnetgölü ile Mudurnu ve Göynük İlçe Merkezlerinde yapılan tur sonrasında Teknik Gezi sona erdi.


uoui.jpguyio.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.