25 Ağustos 2019
  • Bolu23°C
  • İstanbul25°C
  • Ankara23°C

SEBEN ELMASINA ETİKET AYARI

Seben’in Susuz Köyü Çatak mahallesi, Hoçaş ve Dedeler köylerindeki erken uyarı ve tahmin cihazları kullanılarak, 30 üretici ve 315 dekar alanda ‘Elmada Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi’ çalışmaları kapsamında EKÜY uygulama defterleri dağıtılmaya başlan

Seben elmasına etiket ayarı

02 Haziran 2015 Salı 15:35

 

Haber Merkezi

Elma üretiminde en önemli hastalık Elma Karalekesi, en önemli zararlı ise Elma İç Kurdu (Cydia pomonella)'dır. Bunların haricinde daha az görülmekle beraber mutlaka mücadele yapılması gereken külleme, pas, yaprak bitleri, kırmızı örümcekler, yaprak büken, galeri güveleri ve kabuklu bitler gibi hastalık ve zararlılar da elma bahçelerinde sıklıkla zarar oluşturuyor. 2015 üretim sezonu süresince EKÜY programına alınan üreticilerin bahçeleri, İl ve İlçe Müdürlüğü teknik elamanlarınca ara ara  kontrol edilerek ve erken uyarılardan alınan veriler ışığında tespit edilen  hastalık ve zararlılarla önce biyolojik, biyoteknik ve mekanik mücadele yöntemleri ile birlikte en son çare olarak kimyasal mücadele yaptırmak hedefleniyor.

DEFTERLERE KAYIT EDİLECEK

Bu mücadelenin uygun zamanında uygun dozda, çevreye en az zararlı ilaçlarla ilaçlama yaptırarak, üreticilerin elma bahçelerinde yapmış olduğu tüm uygulamalar (gübreleme, çapalama, budama, sulama, ilaçlama vb.) kullanılan ilaçlar ve tarihleri dağıtılan Entegre Mücadele (EKÜY) uygulama defterlerine kayıt etmeleri sağlanarak hasat döneminde EKÜY programı uygulanan bahçelerden alınan elma numunelerinin kalıntı analizi yaptırılacak. Analiz sonucu temiz çıkan üreticilere Bakanlıkça gönderilen "Entegre ve kontrollü Ürün Yönetimi Etiketi" dağıtılarak, bu ürünleri çiftçiler, daha kolay pazarlayabilecek. 

yiy.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.