24 Şubat 2019
  • Bolu-1°C
  • İstanbul1°C
  • Ankara3°C

BOŞ KOLTUKLAR KIZDIRDI

Bolu Belediyesi öncülüğünde hayata geçirilen ‘Bolu’nun Kent Vizyonu’ isimli projenin tanıtım toplantısına katılımın az olması, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ı kızdırdı. Yılmaz, tepkisini sunum öncesi yaptığı konuşmada dile getirdi.

Boş koltuklar kızdırdı

03 Haziran 2015 Çarşamba 10:00

 

 

Haber: Adem Güler

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen tanıtım toplantısında Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, projelerin detaylarını katılımcılara anlattı.

‘İŞİN ÖZÜNE HAKİM OLMAK İSTEYEN İNSAN SAYIMIZ BU’

Sunum öncesinde kısa bir konuşma yapan Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, sözlerine tepkili başladı. Yılmaz, “Bolu ve Bolu’nun geleceği ile ilgili tasarımlarda fikir sahibi olmak isteyen, gerçekten Bolu ile alakalı olan değerli katılımcılar hoş geldiniz. Neden bu cümleyi kullandım? Çünkü şu an Bolu’nun mevcut ve gelecekle ilgili bir çalışması için herhalde bütün sivil toplum örgütleri çağırıldı, bütün mimar ve mühendis odaları çağırıldı, muhtarlar çağırıldı. Bu kadar kişi geldiyse eğer Bolu ile ilgili işin laf kısmı ötesinde işin özüne hakim olmak isteyen insan sayımız bu.

‘ONLARI CİDDİYE ALMAK KONUSUNDA SIKINTILAR ÇEKİYORUZ’

Laf konusunda çok başarılı ve becerikli olabiliriz; ama işin özüne girip, işi kavramak isteyip fikir sahibi olmak, aynı zamanda fikir üretmek konusunda Türkiye yeterli insan yetiştiremiyor. Ondan sonra da işte bazı projeler sadece belirli şahısların inisiyatifine kalıyor ve merdiven altlarında dedikodusu yapılıyor. Önemli olan işe sahip çıkmak, katılımcı demokrasinin amacı da bu. Tartışılması gereken konularda sonuna kadar tartışıp yanlışı düzeltme ve eksiği tamamlama noktasında bir gayret gerekiyor. Gerçekten şehirde yaşayan, şehri düşünen, şehrin geleceği ile ilgili söz söylemek isteyen insanlar için böyle zamanlar önemli. Gelenlere teşekkür ediyorum. Ama buraya gelmeyip de yapılacak projelerle ilgili söyleyecek sözü olanları bazen ciddiye almak konusunda sıkıntılar çekiyoruz” dedi.

3 BİLEZİK FORMÜLÜ

Bolu gelecekte turizm, üniversite ve spor kenti olacağını söyleyen Yılmaz, “Bolu’muzun neredeyse yüzde 65’i ormanlarla kaplı ve 200’e yakın göl ve göletimiz var. Dolayısı ile Bolumuz, doğa ile iç içe olan özel bir coğrafya. Ayrıca 4 mevsimin doyasıya yaşandığı Bolu’dan başka bir il daha yok. Öyle olunca da biz ilimize farklı gözle bakıyoruz. Çok özel bir ilde yaşamanın onurunu yaşıyoruz. Eğer şehrimizi de gelecek planlamasında coğrafyamızla uyumlu hale getirebilirsek inşallah Dünya kenti yapacağız. Hedefimiz bu ve buna yönelik olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Uzun çalışmalar neticesinde hem Kalkınma ajansımız, hem üniversitelerimiz, hem Belediye’nin ekibi ile müşterek olarak bir vizyon çalışması yapıldı. Bunu burada sunduk, şimdi o sunumla beraber bizim yapacaklarımızı birleştirerek Bolu’yu nereye götürdüğümüzü anlatmaya çalışacağız” diye konuştu.

Bolu’nun Kent Vizyonunu oluşturacak ve geleceğini şekillendirecek projeler  ‘Altın Bilezik’, ‘Mavi Bilezik’ ve ‘Yeşil Bilezik’ adı altında üç ana başlık adı altında toplanıyor. Bunlar sırasıyla şu şekilde;

 ALTIN BİLEZİK ADI ALTINDA TOPLANAN PROJELER

Yeni Belediye Meydanı ve Kent Meydanı, Pazar Yeri Kentsel Dönüşüm Projesi

Şehir Stadının Olimpiyat Alanına Taşınması , Arasta Yenileme Projesi, Tarihi Bolu Adası.

MAVİ BİLEZİK ADI ALTINDA TOPLANAN PROJELER

Kamu Binaları Adası ve Küçük Sanayi’nin Taşınması, Olimpiyat Köyü, Büyüksu Su Sporları ve Sahil Projesi, Ulaşım Amaçlı Bisiklet Yolu, Karadere Tüneli Projesi.

YEŞİL BİLEZİK ADI ALTINDA TOPLANAN PROJELER

Köroğlu Parkı, Büyük Sanayi Projesi, Yaşlılar Köyü ve Dini Eğitim Merkezi

Bölgesel Hastane ve Gölcük Projeleri.

kentvizyon_6.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar