16 Eylül 2019
  • Bolu12°C
  • İstanbul18°C
  • Ankara11°C

İŞÇİ İSYANLARI BÜYÜYOR

Bolu’da, Arçelik fabrikasında başlayan isyan ateşi gittikçe büyümeye devam ederken, şimdide Akmina Maden Suyu Fabrikası işçileri hareketlendi. Fabrika işçileri sendikalarına karşı bayrak açarak, “bizi kimse durduramaz” dediler.

İşçi isyanları büyüyor

04 Haziran 2015 Perşembe 10:28

Haber; Adem GÜLER

Foto; Cem BAYRAM

Metal işçilerinin Bursa’da yaktığı direniş ateşi tekstil işçilerinin eyleme geçmesiyle genişlerken, gıda işkolunda da toplantılar alınarak hareketlilik başladı. Arçelik Bolu fabrikasında başlayan isyan ise Mudurnu yolunda bulunan Danone Holdinge bağlı Hayat Su  A.Ş bünyesinde bulunan Akmina Maden Suyu fabrikasına sıçradı. Bir açıklama yapan Gıda-İş Sendikası “Yaşanan bu durum artık tuzun da koktuğu andır. Sendikal bürokrasi işbirlikçi tutumunu açıktan göstermektedir ve saklama gereği duymamaktadır” dedi. Hayat Su Adana, Hayat Su Hendek, Akmina Bolu, Pınar Şaşal İzmir gibi fabrikalarda hareketlilik yaşandığını söyleyen Gıda-İş’in açıklamasında şöyle denildi:

“Artık bunu kimse durduramaz. İşçiler kendi istedikleri sendikaya üye olacaklardır. İşçiler, işverenlerin ve bürokratların işaret ettiği gibi davranmayacaklardır. Danona işvereni ve Tek Gıda-İş Sendikası, işçilerin iradesine saygı göstermelidir. Patronun sopasıyla işyerlerine giderek, işçilere baskı yaparak bu sorunu çözemezler. Eğer kendilerine güveniyor ve işçilerin iradesine saygı göstermek istiyorlarsa yapılacak şey bellidir. İşçi hangi sendikayı istiyorsa ona saygı göstermektir.”

 

Danone şirketine bağlı Hayat Su’nun Adana’daki fabrikasında DİSK/Gıda-İş’in çağrısıyla üretimi durduran işçiler, yemekhanede bir toplantı alarak çalışma koşullarını yeniden değerlendirdi.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar