23 Şubat 2019
  • Bolu1°C
  • İstanbul2°C
  • Ankara5°C

BAŞKAN UYARDI

Bolu Ziraat Odası Başkanı Hakkı Fidan, 2015 yılı tarımsal desteklemelerinden faydalanmak isteyen çiftçilerin toprak analizlerini yaptırması gerektiğini söyledi. Fidan, çiftçilerin toprak analizi için başvuru süresinin 31 Ağustos 2015’te dolacağını hatırla

Başkan uyardı

04 Haziran 2015 Perşembe 10:27

 

Haber; Beyhan BAYRAK

Foto; Cem BAYRAM
2015 yılında çiftçilere toprak analizi için dekar başına 2,5 TL destek verileceğini ifade eden Başkan Fidan, yaptığı açıklamada, “2015 yılı desteklemelerinden faydalanmak isteyen çiftçilerin toprak analizlerini yaptırması gerekiyor.Yıl içerisinde işledikleri ÇKS’ de kayıtlı tarım arazisi büyüklüğü dikkate alınarak mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi yapılacak. Toplam arazi miktarı 1 dekarın altında olan çiftçilere mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi yapılmayacak” dedi.
Çiftçinin 2015 yılı destekleme rakamlarına ilişkin de bilgiler aktaran Bolu Ziraat Odası Başkanı Hakkı Fidan, “Bu yıl için çiftçilere dekar başına 2,5 TL toprak analiz desteği, peyzaj ve süs bitkileri, özel çayır, mera ve orman emvali alanları için dekar başına 3,3 TL mazot ve 4.75 TL gübre desteği alacak. Hububat, yem bitkileri, baklagiller, yumru bitkiler sebze ve meyve alanlarında dekar başına 4,85 TL mazot ve 6,60 TL gübre desteği, yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitkileri alanlarında dekar başına 8,25 TL gübre ve mazot desteği ödenecek. Buna göre, çiftçilerimiz dekar başına toplam 12 TL ile 18 TL arasında toprak analizi, gübre ve mazot desteği alabilecek. ÇKS’ ye kayıtlı 50 dekar ve üzeri her bir tarım arazisinin gübre destekleme ödemesinden yararlanabilmesi için, her 50 dekarlık alan için bir analiz olmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmesi yapılan laboratuarlarda 1 Ocak-31 Ağustos 2015 tarihleri arasında toprak analizi yaptırılması gerekiyor. Büyüklüğü 50 dekarın altındaki tarım arazisi için bu şart aranmayacak” ifadelerini kullandı.
Başkan Fidan, “Toprak analizi desteği ödemesinden faydalanmak isteyen çiftçilerimizin 1 Ocak-1 Eylül 2015 tarihleri arasında toprak analizlerini yaptırmaları gerekmektedir. Her toprak analizine en fazla 50 dekar için ödeme yapılacak" diye konuştu. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.