18 Eylül 2019
  • Bolu19°C
  • İstanbul19°C
  • Ankara15°C

‘DEMOKRASİ SADECE SEÇİM DEĞİLDİR’

LDP Bolu Milletvekili Ahmet Yılmaz, seçim öncesi son bir açıklama yaparak Türkiye’nin demokrasi sıralamasında çok gerilerde olduğunu ifade etti. Seçimlerin demokrasi anlamına gelmediğini söyleyen Yılmaz, “Seçim demokrasinin en son göstergesidir” dedi.

‘Demokrasi sadece seçim değildir’

05 Haziran 2015 Cuma 16:00

 

 

Haber merkezi

Demokratik olmanın seçimlerle bir ilgisi olmadığını ve Türkiye’nin demokratiklikte oldukça gerilerde olduğunu söyleyen Yılmaz, “Tüm hür dünya ülkelerinde liberal demokrat partiler, meclislerinde söz sahibidirler. Yaşadığımız bu ülke, dünya demokrasi endeksinde sıralamada 118’inci sıralamadadır. Son yıllarda daha da düşmüştür. Bu ülke demokratik falan değildir. Diyeceksiniz ki seçim oluyor, işte seçim bir demokrasinin en son göstergesidir. Geçen yıl Kuzey Kore’de, Mısır’da, Zimbabwe’de de seçimler oldu. Bir ülkeyi demokratik yapan kurumlarıdır. Bu kurumların demokratik şeffaf özgürlükçü uygulamalarıdır. Ülkede basın özgürlüğü yoksa, meclis televizyonu millet öğrenmesin diye kesiliyorsa, ‘Alo Fatih kaldır o yayını’ deniyorsa, ödediğimi verginin nereye gittiğini sorgulamıyorsam, TOKİ ‘Sarayın maliyeti açıklanırsa kişiler ve kamu zarar görür’ diyorsa, Sayıştay raporları Meclise gelir, hesap veriri kültürü yoksa şeffaflık yoksa millet semtindeki ağaçların kesilip kesilmeyeceğine karar mekanızmasına katılamıyorsa, karşı çıkıldığında gazlanıp coplanıyorsa, taraftar grupları darbecilikle suçlanıyorsa, o ülkede demokrasi yoktur, geçiniz. Bu şartlarda her Pazar seçim yapsanız ne yazar?” diye konuştu.

ARINÇ’IN SÖZLERİNİ HATIRLATTI

Yılmaz, ifade özgürlüğünün ve kuvvetler ayrılığının önemine değinerek

“Diktatörlerin dalkavukları zaten özgürdür, mesele alkışlanmayı değil yuhalamayı özgür bırakmaktır. Demokrasinin bir başka olmazsa olmazı ise kuvvetler ayrımıdır. 7 Haziran’da seçeceğiniz milletvekillerini sizin adınıza hükümeti denetsinler diye göndereceksiniz. Sadece kanun yapsınlar diye değil. Vergilerinizle maaşlarınızı vereceksiniz. Ama sistem o kadar kokuşmuş ki vekil denetlemesi bakanları onlar bizim kankalarımız nasıl gönderelim yüce divana diyebiliyor. Ne deniyor, iktidar partisi bakanlar kurulu üyesi Burhan Kuzu ‘devlette bir israf var ki anam anam’ diyor. Bülent Arınç israfı bitirsek vergiye gerek kalmayacak diyor. İsraf dedikleri vergilerimiz. Bu yıl dört kişilik bir aile günde 60 TL vergi verecek devlet bankasına her gün.

Gelelim yargı erkine, yargının tarafsız olmadığı ülke bitmiştir. Adalet ekmektir. Çalsamda çırpsamda kimse bana dokunamaz konumuna girdiyse tuz kokmuş demektir. Ülke ekonomisi baş başa gitmeye hazır demektir. Böyle adaletsizliklerin olduğu ülkeye para da yatırım da gelmez. Ülkedeki yatırımcı da başka ülkelere gider. Gidiyor da zaten. Yolsuzluk, rüşvet her ülkede oluyor zaten mesele yolsuzluğun üzerine gidilmeyen adalet duygusudur. Rüşvet sıralamasındaki durumumuz da ortadadır zaten” diye konuştu.

Türkiye’de özgürlüklerin giderek azaldığını, bunun sonucunda da yatırımcıların ülkeyi terk ettiğini söyleyen Yılmaz, “Onlar çekip gittikçe ülkede fakir sayısı artmaktadır. Mitinglerde asgari ücreti şu kadar yapacağım, işsiz fakir bırakmayacağım demekle işsizlik bitmez ücretler artmaz.

‘ÖZGÜRLÜK OLMAYINCA YATIRIMCI GELMİYOR’

Zekası tencerede kaynayan tavuğunkine eşit insan bile kanmaz bunlara. Devlet teşvik verecek, işyerleri fabrikalar açılacak ki emeğe talep olsun ki işsizlik bitsin. İşveren işçi bulamasın ki ücretler öyle artar adam on vereceğine onbeş verir. Ücretler böyle artar. Çünkü başka çaresi yoktur. Mutluluk bir dünya ülkelerinin temel değerlerinden biridir. Avrupalı anayasasının en başına koymuş yaşam özgürlük ve mutluluğun peşinden koşma hakkı vermiş. Liberal demokratlar olarak siyasette hedefimiz budur. Yasaklama mutluluk getirmez. Baskı despotizim mutluluğun zıttıdır. Mutsuz insan, vatanını sevmez özgürlük mutluluk getirir; ama bizim ülkemizde eğitim sisteminde anaokulundan itibaren belli bir yaşam şekli öğretiliyor. Sonra karşımıza çıkıp biz kimin yaşam tarzına karışıyoruz, diyorlar. Liberallerin farkı buradadır. Milli gelir refah mutluluk zenginlik haritalarına bakacak olursak farkı görürüz. Siz hiç İran’a, Suudi Arabistan’a,  Üçüncü dünya ülkelerine göç eden insanlar gördünüz mü, duydunuz mu? Ama otokrasi ülkelerinden hür dünyaya kaçak olarak bile gitmeye çabalanmaktadır.

7 Haziran seçimlerinin sonuçlarının Bolu’muza ülkemize hayırlar getirmesini umarım” ifadelerini kullandı.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar