22 Nisan 2019
  • Bolu9°C
  • İstanbul13°C
  • Ankara13°C

BU YOL ARTIK KAPANMAYACAK

Yedigöller yolunda yapılan çığ önleme perdesi çalışmaları yerinde incelendi. Bu çalışmayla Yedigöller yolunun 12 ay açık tutulmasına katkı sağlanması planlanıyor.

Bu yol artık kapanmayacak

07 Haziran 2015 Pazar 11:17

 

 

Haber Merkezi

Toprak Muhafaza ve Havza Islahı Dairesi Başkanı Bilal Güneş, Japon Kalkınma Bankası (JICA)'nın kredi vermiş olduğu ülkelerde yatırım yapacak orta ölçekli Japon firmalarına hibe programı çerçevesinde başvurusu kabul edilen Japon Protec Engineering Firması ve Orman Genel Müdürlüğü arasındaki protokol kapsamında hibe olarak uygulaması yapılan ve 2013 yılında ön etüt tespitleri ile başlayan Ayıkaya Orman İşletme Şefliği Gölcükalanı mevkiindeki çığ önleme perdesi çalışmalarındaki son durumu yerinde inceledi.

2014 yılında arazi ölçümleri tamamlanan çalışmalar, 2015 yılının ilk aylarında kar kalınlığının tespit edilmesi için Bolu Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı Çele Orman İşletme Şefliği Çelegölcük Orman Deposuna kamera sistemi yerleştirilmesiyle devam etti. Japonya’dan devamlı olarak izlemeler ve kayıtlar tutularak kar kapasitesinin ölçümleri sonrası ortalama kar yoğunluğu tespit edildi.  2015 Mayıs ayının ilk haftası ile birlikte montaj çalışmalarına başlanarak 1 aylık süre içerisinde arazideki montaj çalışmaları tamamlanıp tesis kullanılır hale getirildi.

Yapılan bu çalışmanın ülkemizin gözde turizm bölgelerinden biri olan Yedigöller Milli Parkına ulaşımı sağlayan Bolu-Yedigöller yolunun 12 ay açık tutulmasına büyük katkı sağlayacağı bildirildi.

yi7.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar