20 Şubat 2019
  • Bolu4°C
  • İstanbul6°C
  • Ankara-1°C

YAŞITLARI İÇİN YÜRÜYECEKLER

Bolu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü nedeniyle bir etkinliğe hazırlanıyor. Başını İl Çocuk Hakları Komitesi’nin çektiği çok sayıda kişi, ‘çocuk işçiliğine hayır’ demek için yürüyecek.

Yaşıtları için yürüyecekler

10 Haziran 2015 Çarşamba 16:15

 

 

 

Haber: Adem Güler

İl Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada çocuk işçiliğiyle ilgili önemli bilgiler verildi. Açıklamada şunlar ifade edildi;

“Çocuk işçiliği, gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de çocukların başarılı bir şekilde geleceğe hazırlanabilmesi açısından önemli bir engel olarak karşımıza çıkmaktadır.

218 MİLYON ÇOCUK ÇALIŞTIRILIYOR

Çocuk hakları sözleşmesine göre çocukların eğitim, giyinme, barınma, sağlık gibi çok temel hakları vardır. Çocuklar çalıştırıldıkları zaman bu haklardan mahrum kalırlar ve bu nedenle çocuk işçiliği insan hakları sorunudur. Ülkemizde meydana gelen toplumsal değişme, kentleşme, sanayileşme, iç göç hızının artması, aile kurumunun parçalanmasına paralel olarak çocukların çalıştırılması hızla artan bir sosyal sorunudur. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) gelişmekte olan ülkelerde 5- 17 yaşları arasında dünya genelinde yaklaşık 218 milyon çocuğun çalıştırılmakta olduğunu tahmin etmektedir. Çocuk işçiliği, çalışan çocuklar sorunuyla birlikte; suça bulaşan sokak çocukları sorununu da beraberinde getirmektedir. Her yıl 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği İle Mücadele Gününde çocuk işçiliğine ilişkin olarak toplumsal duyarlılığı ve bilinç düzeyini geliştirmeye yönelik etkinlikler ile sokakta çalıştırılmanın, dilendirilmenin ve çocuk işçiliğinin zararları hakkında toplumsal farkındalık oluşturulması, çocuklarımızın hakları konusunda toplumsal duyarlılığın sağlanması ve herkese sorumluluklarının hatırlatılması çok önemlidir. Çocuk haklarının tanıtılması, benimsenmesi ve benimsetilmesinde görev, sadece çocuklarımıza değil, ilgili kamu kurum ve kuruluşları öncelikli olmak üzere, toplumun her bireyine ayrı ayrı sorumluluk düşmektedir.

‘ÇOCUK İŞÇİLİĞİNE SON VERMELİYİZ’

Bu konuda, yazılı ve görsel medyamızla, sivil toplum kuruluşlarımıza da büyük görevler düşmektedir.En değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın, hak ettikleri sosyal ve ekonomik ortamlarda yaşayabilmeleri ve geleceğe güvenle bakabilmeleri için, atacağımız adımların ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. Bu bilinç ve kararlılık ile hep birlikte çocuk işçiliğine son vererek toplumumuz için yararlı,başarılı ve sağlıklı bireyler yetiştirmek hepimizin amacıdır.”

RESİM SERGİSİ AÇILACAK

12 Haziran “Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü” çerçevesinde her yıl dünyanın birçok ülkesinde toplumu bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla etkinlikler düzenlendiği hatırlatılırken “Çocuk işçiliğinin önlenmesi ve çocuk işçiliği ile mücadelede toplumsal bilinç ve duyarlılığı artırmak amacıyla 12.06.2015 tarihinde saat 10:00’da Bolu Kent Meydanında resim sergisi açılması ve Kent Meydanı Ressam Mehmet Yücetürk Kültür Merkezi önünden başlayarak Belediye Meydanında son bulacak bir yürüyüş düzenlenmesi Müdürlüğümüz İl Çocuk Hakları Komitesi tarafından planlanmaktadır” denildi.

                                              

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.