09 Ağustos 2020
  • Bolu30°C
  • İstanbul30°C
  • Ankara32°C

MECLİS’TE OTOPARK TEPKİSİ

Belediye Meclisi Haziran ayı ikinci oturumunda söz alan CHP’li Hakan Özmen, yasa gereği kentsel dönüşüme giren evlerden otopark parası alınmaması gerektiğine dikkat çekerek “Otopark ücretleri yasal olmayan şekilde alınıyor” diye konuştu.

Meclis’te otopark tepkisi

10 Haziran 2015 Çarşamba 20:01

 

 

 

Haber: Adem Güler

Meclis oturumunda en fazla konuşulan konu, kentsel dönüşüm kapsamındaki binalardan alınan otopark paraları oldu. Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın geçtiğimiz günlerde anlattığı Kürkçüler Mahallesi Memursen konutlarının bulunduğu civardaki bir arazinin Diyanet İşleri Başkanlığı’na devri ile ilgili madde, meclisin onayına sunuldu.

186 DÖNÜM ARAZİ DİYANET’E DEVREDİLDİ

Kürkçüler Mahallesi, Güzel Sanatlar Lisesinin arkasında olan 186 dönüm ormandan çıkan yer, Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredildi. Devredilen 186 dönüm arazide, Diyanet İşleri başkanlığı tarafından merkez üstü kurulacak. Türkiye ve yabancı ülkelerden gelecek olan hoca, öğrenci ve din adamlarının yetiştirileceği, başkanlığın üst olarak kullanılacağı bilgisi, Yılmaz tarafından meclise verildi. Burada yapılacak olan yerleşkeyle birlikte, diyanet işleri başkanlığı ülke genelinde bütün konferans ve etkinliklerini Bolu üzerinde yapacak. Başkan Yılmaz, yan arsaların da alınarak Diyanet İşleri başkanlığına verilip, arazinin 220 dönüme çıkarılması için İmar Müdürlüğü’ne talimat verdi. Madde oylamaya sunulurken, CHP’li meclis üyelerinin hayır oyuna karşılık, Ak Partili üyelerin evet oyu ile karara bağlandı.

‘MÜTEAHHİTLER EKONOMİK OLARAK ZOR DURUMA DÜŞÜYOR’

CHP’li Meclis Üyesi Hakan Özmen, komisyonlardan gelen maddelerin dışında söz istedi. Özmen, kentsel dönüşüm alanına giren otoparklarla ilgili bir sorunu gündeme getirerek şunları ifade etti; “Kentsel dönüşüm ile ilgili piyasalar konuşuyor, projeler geçmiyor, otopark ücretleri yasal olmayan şekilde alınıyor. Yasa gereği kentsel dönüşüme giren evlerden otopark parası almamanız gerekiyor. Önünüzde birçok kentsel dönüşüm projesi olduğunu, kışın uzun ve sert geçmesi sonucunda ekonomik olarak zor durumda olan müteahhitlerin daha zor günler beklediği ortadadır. Şahsım adına 150 civarında bina yaptım; ama artık bir yıllık planlar yapmak zorundayım. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz dönem otoparklarla ilgili olarak getirdiğiniz karara muhalefet olarak destek verdik, siz de teşekkür ettiniz. Deprem döneminde kentsel dönüşüme girip yıkılması gereken yüzlerce ev olduğunu biliyorsunuz. Bu şekliyle kimsenin bu binalara yaklaşması, bunlar için çalışma yapması mümkün görünmüyor. Siz de teknik elemansınız ve mutlaka otoparklar konusunda bütün müteahhitleri toplayıp bir görüşme yapmalısınız” dedi.

‘KARARLAR DOĞRU GEÇMİYOR’

Özmen’den sonra söz alan CHP Grup Başkan Vekili Mustafa Aksoy da “Otoparklar için A,B,C sınıflaması yaptık. Sonra gelen tutanaklara D ve E maddeleri de eklenmiş. Biz iş yapalım istiyoruz, yapılan görüşmeler ve alınan kararların doğru geçmemesine anlam veremiyoruz” diye konuştu.

‘OTOPARK KONUSUNDA SİSTEMİ EMNİYETLE KURUYORUZ’

Belediye Başkanı Yılmaz ise konuşmaların ardından “Şimdi buradan ilan ediyorum, kim otopark yapacaksa ben almaya hazırım. Vatandaş otopark yapsın, ben de parasıyla alacağım. 18. maddeyi uyguladığımız yerlerde otopark için yer ayırmadınız, planlamadınız. Plan bu olunca, herkes kendi otoparkını yapmak zorunda kalacaktır. Binaların ömrü 50 yıldır. Kentsel dönüşümde kaplamalar estetiğe dayalıdır ve değişebilir. Biz şimdi otoparklar konusunda sistemi emniyetle kuruyoruz. Gözlem sistemi sayesinde emniyetin kestiği cezaların yüzde 30 kısmı belediye kasasına girecek. Bundan sonra ben park ile uğraşmayacağım. Mesela evinin önüne araç çeken park ücreti ödemek istemiyor. Ceza gelince yıllık abone olarak otoparka çekmek mecburiyetinde kalacak. Sebze meyve halinin oraya yapılacak 3 bin araçlık otopark ile büyük bir otopark sorunu bitmiş olacak. Karaçayır’da bir otopark yerimiz var, yapıp yapmamaya karar vereceğiz” ifadelerini kullandı. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar