26 Mart 2019
  • Bolu1°C
  • İstanbul6°C
  • Ankara4°C

‘VATANDAŞIN MESAJINI ALDIK’

25. Dönemde de tekrar Bolu Milletvekili seçilen Ak Partili Ali Ercoşkun, seçim sonuçlarına ilişkin bir değerlendirme yaptı. Ercoşkun, “Tablodan dersler alınması gerekiyor. Vatandaşlarımızın mesajını aldık” dedi.

‘Vatandaşın mesajını aldık’

11 Haziran 2015 Perşembe 17:23

 

 

 

Haber: Özge ELÇİ

Ak Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldiğini Ercoşkun sandıktan çıkan sonucu ve mesajı iyi analiz edeceklerini söyleyerek, “Şunu açıkça söylemek lazım; millet iradesinin önünde bir irade görmeyen bir partinin mensuplarıyız. Dolayısıyla 7 Haziran sonrasında çıkan tablo, milletin iradesinin tablosudur. Bu tablonun da başımızın üzerinde yeri vardır. Tabii ortaya çıkan tablodan alınması gereken dersler var. Bize vatandaşlarımızın verdiği mesajı net bir şekilde aldığımızı belirtmemiz lazım. Türkiye’nin ülkemizin milletimizin bu süreçten bir an bile zarar görmemesi için çalışmaya devam etmemiz lazım” dedi.

‘BİRİNCİ OLMAMIZA RAĞMEN KAYBETMİŞİZ HAVASI OLUŞTURULDU’

Ercoşkun, yüzde 41 oy alarak sandıktan birinci parti çıkmalarına rağmen

Ak Parti’nin seçimleri kaybettiği havası oluşturulmaya çalışıldığını ifade ederek

 “Milletimiz yine yetkiyi tek başına olmasa da Ak Parti’ye vermiştir. Diğer üç partinin bir araya gelmesi ile ancak hükümet kurmak mümkündür; ancak iki partinin toplamı da yetmemektedir. Siyasi partilerin vatandaşın verdiği mesajı doğru anlayıp buna göre hareket etmeleri lazım. Bu da uzlaşı kültürü ile mümkündür. Bolu olarak bakınca da 2011 seçimlerine göre 6 puanlık bir düşüş söz konusu; fakat Türkiye ortalamasının üzerinde de 11 puanın üzerinde aldığımız bir sonuç var. Biz de bununla ilgili il bazında, ilçe ilçe, köyler için ayrı ayrı analizler yaptırıyoruz. Bu analizler üzerinden bir çalışma gerçekleştireceğiz. Bugüne kadar yaptığımız hizmetleri bugünden sonra da imkanlar ölçüsünde devam ettireceğimizi ifade etmek istiyorum” dedi.

KONYA VE RİZE’DE DE DÜŞÜŞ OLDU

“Ak Parti olarak hedefimiz, 3 milltvekili çıkartmaktı” diyen Ercoşkun, Bolulu seçmenin Ak Parti’ye ülke ortalamasının üzerinde bir oy verdiğini ve daha önceki seçimlerde yaşanan oy kaybında da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın memleketi Rize’ye ve Başbakan Davutoğlu’nun memleketi Konya’ya dikkat çekerek “Konya’da, Rize’deki kayıplara rağmen, Bolu’daki kayıp bizi tatmin eden bir kayıp değil. Ben diğer Ak Partili aday arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. Biz iktidar ya da milletvekili olma peşinde koşan insanlar değiliz. Bizim her zaman söylediğim gibi ülkeye millete dair hayallerimiz var. Bu hayallerin gerçekleşmesi için dava bilinciyle ettiğimiz bir hareket var. Birimizin milletvekili olması olmaması önemli değil, biz hep bu uğurda çalıştık. Herkese teşekkür ediyorum akıttıkları ter, verdikleri emek için. Bolu’da yaşayan bize oy veren vermeyen tüm vatandaşlara teşekkür ediyorum. Oy kullanım oranlarının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğu için” diye konuştu.

MERKEZDEKİ OYLARI ÖLÇMEK ZORDU

Seçim öncesi yaptığı analizlerde “Köylerde iyiyiz; ama merkezi ölçmekte zorlanıyorum” dediğini hatırlatan Ercoşkun, “Bolu merkezi birkaç faktör nedeniyle ölçemiyorum. Seçmen sayısının en yüksek olduğu yer merkez, bunun da etkisi öğrenci kardeşlerimiz, bu nedenle ölçemedik. Ziyaret ettiğimizde bize sarılan, buyur eden ciddi bir kitle var; ama onların kararını ölçemiyorsunuz. Bu nedenle verdiğim rakamlar, benim temennimi ortaya koyuyordu. Bekliyor muyduk? Beklemiyorduk açıkçası ben çok daha iyi bir netice olmasını bekliyordum. Siz Konya’da, Başbakanın memleketinde Ak Parti’nin oy kaybetmesini bekliyor muydunuz? Aklın sırrım almaz. Başbakanın memleketinde bile oyların düştüğünü tespit ettik” diye konuştu.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar