22 Şubat 2019
  • Bolu0°C
  • İstanbul4°C
  • Ankara-3°C

İÇERİDE ÇALIŞTAY VAR, DIŞARIDA EYLEM

Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) Bolu’da düzenlediği çalıştaya ‘sadece AKP yandaşlarının çağrıldığını ve AKP’nin OGM’yi istediği gibi dönüştürmeye çalıştığını’ iddia eden Tarım Orman-İş sendikası, çalılştayın yapıldığı otel önünde protesto gösterisi yaptı.

İçeride çalıştay var, dışarıda eylem

12 Haziran 2015 Cuma 16:11

Haber: Özge Elçi

Orman Genel Müdürlüğü’nce 10-12 Haziran tarihleri arasında Bolu Gazelle Otel’de “OGM Kuruluş Kanunu’nda yapılacak değişiklik” konulu çalıştay yapılmaya başlandı. Tarım Orman-İş Sendikası, çalıştayı protesto etmek otelin önünde bir protesto gösterisi düzenlediler. Gösteriye CHP Bolu Milltvekili Tanju Özcan da katılarak destek verdi. Sendika Genel Başkanı Şükrü Durmuş’un da katıldığı gösteriye Bolu şubesinden de çok sayıda kişi katıldı.

OTEL ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

Genel Başkan Durmuş, otel önünde yaptığı basın açıklamasında, Orman Genel Müdürlüğü’nün AKP’nin beklentileri doğrultusunda tümüyle yeniden yapılandırılmaya çalışıldığını söyledi. Durmuş,

“Kırk bine yaklaşan ormancı çalışanların demokratik ve ekonomik kitle örgütlerinden bir tek temsilci çağrılmamış; bu yöndeki ısrarlı taleplerimizi son derece anlamsız gerekçelerle yerine getirilmemiştir. Çalıştaya, yalnızca orman fakültelerindeki çoğu yandaş ya da deyiş yerindeyse, “konu mankeni” işlevini görmeyi kendisine yakıştırabilecek “bilimciler ile artık tümüyle kapıkullulaştırılmış çeşitli düzeylerdeki bürokratların katılımı sağlanmıştır;

Böylece; başta 2004 yılında hazırlanan Ulusal Ormancılık Strateji ile bu strateji doğrultusunda oluşturulan Türkiye Ulusal Ormancılık Programı (2004-2023) olmak üzere çeşitli belgelerde, ilgili hukuksal düzenlemelerde her fırsatta öne sürülen “katılımcılık” ilkesi bir kez daha Orman Genel Müdürlüğü’nce göz ardı edilmiştir.

‘MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ ‘

Öte yandan; bilindiği gibi, her türden yönetsel yapılanma, yalnızca bir araçtır; öngörülenlerin öngörüldüğü gibi yapılabilmesinin gerektirdiği bir araç! Oysa, Orman Genel Müdürlüğü’nün gelecekte izleyeceği ormancılık politikasını açıklıkla ortaya konulmamıştır. Konulduğu söylenebilecek belgeler ise, çoğunlukla geneldir; daha da önemlisi, birbirleriyle uyumsuzdur, birbirleriyle çelişen politikaları öngörmektedir.

Tarım Orman-İş Sendikası olarak Orman Genel Müdürlüğü’nün 176 yıllık geçmişine kara leke olarak düşecek bu hukuksuz uygulamalara derhal son verilmesini istiyoruz. Aksi halde her türlü hukuki ve meşru zeminde mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar