25 Ağustos 2019
  • Bolu20°C
  • İstanbul29°C
  • Ankara29°C

LİDER ÇOCUKLAR VEDA ETTİ

Geçtiğimiz hafta başlayan Lider Çocuk Kampı, sona erdi. Çocuklar, kamp süresi boyunca çeşitli etkinliklerde yer aldılar.

Lider çocuklar veda etti

16 Haziran 2015 Salı 09:52

 

 

 

 

 

Haber merkezi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı tarafından 2010 yılında Ankara'da başlayan ve İlkokul çağındaki çocuklarda tarımsal farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen Lider Tarım Çocuk Kampında, güvenilir gıda üretimi, gıda hijyeni, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri, doğal kaynakların korunması ve sürdürülebilmesi ile bitki ve hayvan yetiştirebilme alanlarında çocuklarımızda farkındalık oluşturulması amacıyla uygulanan ve her ilde 2014 yılında uygulamaya konulan "Lider Çocuk Tarım Kampı" etkinlikleri Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle ilimizde coşku ve neşeyle kutlandı.

Kampın son günü Toprak Bayramı Etkinlikleri kapsamında; Vali Yardımcısı Ayhan Kartlı, İl Müdürü İsmail Taş, Toprak Koruma Kurulu üyeleri, İl Müdürlüğü İdari ve teknik personelin de katılımıyla gerçekleşti. Bolu İzcilik Federasyonun  bağlı ilköğretim öğrencilerinden oluşan 29 kişilik öğrenci grubu ile beraber İl Müdürlüğü kampüsünde belirlenen alanlara Müdür Yardımcısı Nuri ERİKLİ'nin verdiği teknik ekim dikim bilgilendirmesi sonrası gerçekleştirildi. Öğrencilerin toprakla buluşması esnasında oldukça renkli ve neşeli sahneler yaşandı.

Sonrasında hazırlanan uygulama alanında öğrencilere toprağın alternatif kullanım alanlarını da gösterebilmek adına Karmen Seramik Ve Çini Atölyesi sahibi Refika Mamur'un katkılarıyla; Vali Yardımcısı Ayhan Kartlı, İl Müdürü İsmail TAŞ ve öğrencilerle eğitmenlerin verdiği bilgiler doğrultusunda seramik ve çömlek yapımı gerçekleştirildi. Ayhan Kartlı, öğrencilerle beraber hünerlerini sergilerken; sonrasında öğrencileri at yaylasında düzenlenen uçurtma şenliğine davet etti. Öğrencilerin hayal gücü ve yetenekleri ile hazırlanan kil eserler fırına verilmek üzere kutulandıktan sonra hep beraber at yaylasına geçildi. Burada gülen yüzlü uçurtmalarını semalarla buluşturan öğrencilerimizin mutlulukları gözlerinden kaçmadı.

Kamp hakkında düşüncelerini aldığımız İl Müdürü İsmail Taş;

​"Çocuklarımız şehir hayatı içerisinde beton binalar arasında toprağa ve çevreye her ne kadar bu ilimizde daha az olmakla beraber ülke genelinde hasret yaşamaktadır. Bir dilim ekmeğin, bir bardak sütün, bir sebzenin, bir meyvenin hangi aşamalardan geçerek ve hangi zorluklarla sofralarımıza geldiği, besi hayvanlarının nasıl yetiştirildiği; sürdürülebilir tarım nedir, nasıl yapılır, hayvancılık faaliyetlerimiz nelerdir, bitkisel üretimdeki iş ve işlemler nelerdir, gıda işletmelerindeki hijyen nasıl sağlanır konularında çocuklarımıza hem görsel hem de eğitsel olarak tarımsal faaliyetler hususunda çocuklarımızı bilinçlendirme şansımız olduysa ne mutlu bize. Amacımız kamp sonunda buradan mutlu ve bilinçlenmiş bir şeklide ayrılmalarını sağlamaktı ki yorum, duygu ve düşüncelerinden amacımıza ulaştığımız görüyorum. Lider çocuklarımızın üç günlük eğitimine katkı sunan tarımsal kuruluşlarımız, özel sektör temsilcileri ve çiftçilerimize kurumum ve şahsım adına çok teşekkür ediyorum" dedi. 

Kamp süresince çocukların her türlü ihtiyaçları karşılanırken çeşitli hediyeler verildi. Kampa katıldıkları için çok mutlu olduklarını, keyifli vakit geçirdiklerini, ve yeni bilgiler edindiklerini söyleyen öğrenciler, bu imkânı sağlayan ve kendilerine 3 gün boyunca rehberlik eden il tarım müdürlüğü personellerine teşekkür ederek etkinliğin devam etmesi temennisinde bulundular.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.