24 Mayıs 2019
  • Bolu12°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara12°C

YAĞIŞLAR ÇİFTÇİYİ ZARARA SOKTU

Bolu Ziraat Odası Başkanı Hakkı Fidan, çiftçileri bazı desteklemeler konusunda bilgilendirdi. Fidan, ayrıca 15 gündür devam eden sağanak yağışlar nedeniyle bazı çiftçilerin zarar gördüğünü belirtti.

Yağışlar çiftçiyi zarara soktu

16 Haziran 2015 Salı 13:04

 

 

 

Haber: Adem Güler

 Fidan, 21 .05.2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘’Tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu olan çiftçilere 2015 yılı destekleme ödemesi yapılmaması hakkında’’ çıkan tebliğe göre çiftçilerin desteklemeden faydalanabilmeleri için  Ziraat Bankasına yazılı müracaat etmeleri gerektiği,bu başvurudan sonra borçları kadar olan kısmın borçlarına mahsup edildikten sonra, kalan kısmın çiftçilere ödenebileceğini belirtti. Ziraat Bankasına yazılı müracaat etmeyen çiftçilerin 2015 desteklemelerinden faydalanmalarının mümkün olmayacağını  belirtti.

SİGORTA KAPSAMINDA ZARARLAR KARŞILANMALI

Ayrıca ilimizde son 15 gündür devam eden yağış sebebiyle çiftçilerimizin bir bölümünün zarar gördüğünü, zarar gören çiftçilerin zararlarını tespit ettirip, sigorta kapsamında olanlarının zararlarının karşılanması gerektiği, olmayanlarının da borç erteleme v.b gibi konularda yardımcı olunması gerektiğini belirtti.

ÇİFTÇİLERİ HASTALIKLAR KONUSUNDA UYARDI

Çiftçileri de özellikle yağmurlardan sonra çoğalan mantari hastalıklar konusunda dikkatli olmaları ve gerekli tedbirleri almaları konusunda uyaran Başkan Fidan, çiftçilere ‘Su Ürünleri Yetiştiriciliği Destekleme Tebliği’, ‘Biyolojik Mücadele Destekleme Ödemesi Tebliği’ ve ‘Bitkisel Üretim Destekleme Tebliği’ hakkında geniş bilgiye Oda’nın web sitesinden ulaşabileceklerini, ulaşamayanların odamıza gelerek bilgi alabileceklerini sözlerine ekledi.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.