22 Şubat 2019
  • Bolu9°C
  • İstanbul9°C
  • Ankara10°C

GÖYNÜK DE ‘SAKİN ŞEHİR’ OLACAK

Mudurnu’nun ardından Göynük de Cittaslow, "Sakin Şehir” listesine girmek için başvuru yaptı. Belediye Başkanı Kemal Kazan öncülüğünde bir heyet, Seferihisar Belediyesi’ne giderek evraklarını teslim ettiler.

Göynük de ‘Sakin Şehir’ olacak

17 Haziran 2015 Çarşamba 13:26

 

 

 

Haber Merkezi

1999 yılında İtalya'da kurulmuş uluslararası bir belediyeler birliği olan,  

kelime kökeni İtalyanca "Citta (Şehir)" ve İngilizce "Slow (Yavaş)" kelimelerinin birleşmesiyle türetilen Cittaslow, "Sakin Şehir" için Göynük de başvuru yaptı.

HEYET GÖYNÜK’E HAYRAN KALMIŞTI

Cittaslow Türkiye Teknik Koordinatörü Bülent Köstem’in Göynük’ü ziyareti ile başlayan Cittaslow adaylığı sürecinin 2. Aşaması, Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan’ın Uluslararası Cittaslow 2. Başkanı Tunç Soyer’i Seferihisar’da ziyaret etmesiyle devam etti.

Seferihisar Belediyesinin “yavaş felsefesini” benimsemesi ve gerçekleştirdiği projeler Seferihisar’ı bu alanda örnek bir belediye haline getirmiş.  Seferihisar’da yapılan projelerle yerel yemekler keşfediliyor, yerli tohumlar korunuyor, organik tarım destekleniyor, üreticinin ürünlerini aracısız satabileceği üretici pazarları kuruluyor.

FELSEFİK ANLAM DA TAŞIYOR

“Sakin Şehirler” anlamında Cittaslow hareketi, insanların birbirleriyle iletişim kurabilecekleri, sosyalleşebilecekleri, kendine yeten, sürdürülebilir, el sanatlarına, doğasına, gelenek ve göreneklerine sahip çıkan ama aynı zamanda alt yapı sorunları olmayan, yenilenebilir enerji kaynakları kullanan, teknolojinin kolaylıklarından yararlanan kentlerin gerçekçi bir alternatif olacağı hedefiyle yola çıktı.

SEFERİHİSAR’A GİDEREK BAŞVURU YAPTILAR

Cittaslow’a aday olan Göynük’ün kriterler dosyasının teslim edildiği ziyarette Başkan Kemal Kazan, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer Cittaslow Türkiye Koordinatörü Bülent Köstem Göynük’e davet ederken  İlçenin simgesi olan Zafer Kulesi ve Yöresel el dokumamız olan tokalı örtü hediye etti.

dsc_0177.jpg

 

 

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar