24 Ocak 2019
  • Bolu7°C
  • İstanbul10°C
  • Ankara4°C

KADINLI ERKEKLİ İSYAN

Cumhuriyet Kadınları Derneği Bolu Şubesi, Anayasa Mahkemesi’nin aldığı "Resmi nikah olmaksızın dini nikah yapılmasını suç olmaktan çıkartan düzenleme"ye karşı imza kampanyası başlattılar.

Kadınlı erkekli isyan

17 Haziran 2015 Çarşamba 17:19

 

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

 

Haber: Özge ELÇİ

İzzet Baysal Caddesi’nde başlayan imza kampanyası için bir stant kuruldu. Sündüs Çalıkoğlu ve çok sayıda dernek üyesinin hazır bulunduğu imza kampanyasına kadın erkek çok sayıda kişi imza attı. Dernek üyeleri sık sık ‘Çocuk gelin istemiyoruz’ diyerek seslerini duyurdular.

‘ÇOCUK GELİN İSTEMİYORUZ’

Bir basın açıklaması yapan Çalıkoğlu, bu kararın ülke şartları, bu ülke kadınlarının yaşadıkları ve yaşayacakları acıları, hak ihlallerini göz önünde tutmadan alınmış ideolojik bir karar olduğunu belirterek “21. yüzyılın Türkiye'sinde nüfusun yarısını yok farz eden, haklarını gasp eden, eşitlik ilkesine aykırı bir düzenlemedir. İdeolojiktir. Şerri düzen özlemidir” dedi.  

‘TECAVÜZ YASALLAŞTI’

Yürürlükteki Anayasaya’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu belirten Çalıkoğlu, “AYM nin aldığı bu kararla, artık ceza caydırıcılığı olmayacağından, sözde dindar! erkekler çok sayıda kadınla ‘Muta nikâhı’; belli bir ücret karşılığında anlaşarak 8-10 yaşındaki kız çocuklarla imam nikâhı yapabilecektir. Kadını hayatın dışına itmek, çocuk yaşta evlendirmek üzere çıkarmış oldukları ‘4+4+4’ sisteminin önündeki en büyük engeli de kaldırmış oldular. Artık bir adamın, ilkokul çağındaki kız çocuğuna tecavüzü ‘yasal’laştı ve çocuk gelinlerin önünde duran tüm engeller kalktı” ifadelerini kullandı.

Aslankabaklı, bu kararla eşitsizlik ve cinsiyet ayrımcılığının artacağına, çocuk gelinlerin artacağına dikkat çekerek “Çok eşliliğe neden olacaktır. Türk aile yapısını bozacaktır. Kadınları köleleştirecektir” diye konuştu.

‘TESLİM OLMAYACAĞIZ’

Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak bunlara izin vermeyeceklerini belirten Sündüs Çalıkoğlu, “Kadınları aşağılayan, yok sayan ve düşman ilan eden AKP iktidarına, Siyasi iktidarın ve onun Anayasa Mahkemesi’nin aldığı bu karara, Siyasi iktidarın Osmanlı hayallerinin içinde var olan muta nikâhına,

13 yıl boyunca din sömürüsü yapanlara, laikliği yok etmek isteyenlere, kadınları ikinci sınıf yurttaş haline getirenlere, Kadınlara “doğurun, anne olun, evinizde oturun” diye buyuranlara, Kadın cinayetlerini duygusuzca izleyen, kadınları işyerlerinde ayrımcılık ve tacizle baş başa bırakan iktidara ve mahkeme kararlarına teslim olmayacağız” şeklinde konuştu.

İMZALAR YENİ PARLAMENTOYA GÖNDERİLECEK

İmza kampanyası, 3 gün boyunca sürecek. Toplanan imzalar, yeni oluşan parlamentoya gönderilecek. Çalıkoğlu, bu imzalarlaTCK'nın AYM tarafından iptal edilen 230. maddesinin ceza alt sınırının 2 yıldan az olmamak üzere yeniden düzenlenmesi ve Medeni Kanundaki evlilik yaşının da 18 yaşa çıkartılmasının talep edileceğinin altını çizdi.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar