24 Nisan 2019
  • Bolu13°C
  • İstanbul16°C
  • Ankara15°C

ARTIK ‘YABANCI ÖĞRENCİ’ YOK

AİBÜ’de öğrenim gören yabancı öğrencilerin mezuniyet töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun, “Bundan sonra yabancı öğrenci ifadesi kullanmayacağız, siz bizim çocuklarımızsınız” ifadelerini kullandı.

Artık ‘yabancı öğrenci’ yok

18 Haziran 2015 Perşembe 13:41

 

 

 

Haber Merkezi

Programı, AİBÜ Öğrenci Konseyi ile birlikte organize eden African Student Union in Bolu (ASUB) Başkanı Süleyman Halif, AİBÜ’de Afrika’nın  farklı ülkelerinden 46 uluslararası öğrenci bulunduğunu ifade ederek, “Türkiye ve Bolu’nun misafirperverliği ile kendimizi burada hiç yalnız hissetmedik. Bize desteğini esirgemeyen Rektörümüze teşekkür ediyoruz.” dedi. Programda bir selamlama konuşması yapan AİBÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Burak Saygılı ise “Dünyanın dört bir tarafında aynı gökyüzüne bakan bizler aynı ruha sahibiz. Derdiniz, derdimiz; sevinciniz bizim de mutluluğumuzdur. Yurdumuz, Türkiyemiz sizin de evinizdir” diye konuştu.

YABANCI KONTENJANIN ARTIRACAĞIZ

AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, ‘yabancı öğrenci’ ifadesini bundan böyle hiçbir surette kullanmayacaklarını belirterek, “Nereden gelmiş olursanız olun, siz bizim çocuklarımızsınız. Böyle bir programı düzenlediğiniz için sizi tebrik ediyor ve devamını diliyorum. Burada bulunmaktan ayrıca mutluyum.” dedi. Coşkun, “Biz millet olarak Dünya’da adalet ve barışı tesis etmede başarılar sergiledik. Bugün baktığımızda insanlığın her zamankinden daha fazla adalet ve barış içinde yaşamaya ve kaynakların eşit bir şekilde paylaşılmasına ihtiyacı var. Bizim duamız da gayretlerimiz de bu yönde.” dedi. Coşkun, önümüzdeki yıllarda üniversitenin uluslararası öğrenci kabul kontenjanını artıracaklarını da ifade etti.

GELENEKSEL KIYAFETLER TANITILDI

Mezuniyet Programında öğrencilerin kendi aralarında kurdukları Grup Trinity canlı şarkı performansı sergilerken, Somalili öğrenci Said’in Türkçe öğreniminde yaşadıkları zorlukları anlattığı sunumu büyük ilgi gördü. Programda ayrıca, Afrika ülkelerinin geleneksel kıyafetleri tanıtıldı ve yerel dans örnekleri de sunuldu. Mezuniyet belgelerini Rektör Coşkun’un elinden alan öğrenciler gecenin sonunda “Ankara’nın Bağları” türküsü eşliğinde hep birlikte oynadı.

iu.jpgls.jpgyku.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar