25 Haziran 2019
  • Bolu22°C
  • İstanbul27°C
  • Ankara27°C

SAZAN YASAĞI SONA ERDİ

Bolu’da 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanununa göre 15 Mart tarihinde başlayan sazan balığı av yasağı, 16 Haziran tarihi itibariyle kalktı. Amatör balıkçılar için önemli uyarılar yapıldı.

Sazan yasağı sona erdi

18 Haziran 2015 Perşembe 14:38

 

 

 

Haber Merkezi

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden amatör balıkçılara yönelik önemli uyarılarda bulunuldu. Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“3/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğin Madde 13/(4.) Bendine göre bir amatör balıkçı en fazla 4 olta takımı ile avlanabilir. Olta başına iğne sayısı 3 adedi geçemez. 13. Madde (2) Küspeli olta, parakete, sualtı tüfeği, zıpkın, pinter ve sepet gibi tuzakların kullanılması yasaktır. Yemlik uzatma ağı dışında her türlü ağın (tırıvırı, germe, uzatma, sürütme, çevirme, serpme ve benzeri) avlakta bulundurulması ve kullanımı yasaktır.

YASAK OLAN ALETLER BELİRTİLDİ

Yine aynı tebliğin 13. Maddesi 13. Bendine göre; kiraya verilen istihsal sahalarında amatör avcılık yapılabilecek alanlar Bakanlık il müdürlüklerince belirlenir. Kiraya verilen istihsal sahası baraj gölü ise amatör balıkçılığa ayrılacak alan için DSİ Genel Müdürlüğü mahalli kuruluşundan da görüş alınır. Kiraya verilen istihsal sahalarına, kiracı tarafından; kiralama yapanı, kira süresini ve amatör avcılık için belirlenen alanları gösterir bilgilendirme levhaları konulur.

PROJELİ YERLERDE YASAK VAR

Kafeslerde yetiştiricilik amacı ile kiraya verilen göletler hariç, projeli olarak kiraya verilenlerde amatör avcılık yapılması yasaktır. Sadece kafeslerde yetiştiricilik amacı ile kiralanmış göletlerde ise kafeslere 100 metreden daha yakın olmamak kaydıyla amatör avcılık serbesttir.

 Kiraya verilen istihsal sahalarında avcılığın serbest olduğu dönemlerde, resmi tatil günlerinde kişi başına en fazla 3 iğneli bir olta takımı ile amatör avcılık yapılması serbesttir. Sadece kerevit veya gümüş avcılığı için kiralanmış olan istihsal sahalarında, gün ve alan sınırlaması olmaksızın, amatör balık avcılığı yapılabilir.”

Yeniçağa Gölü ve Seben Taşlıyayla Göleti’nin Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığı için İl Müdürlüğü tarafından Su Ürünleri Kooparatiflerine kiraya verildiği hatırlatılırken balıkçıların bu hususlara uymalarının önemine dikkat çekildi.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar