19 Şubat 2019
  • Bolu-1°C
  • İstanbul6°C
  • Ankara3°C

KARAÇAYIR' DA ÜCRETSİZ KARATE KURSLARI AÇILIYOR

Bolu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde Karaçayır Spor Kompleksinde ÜCRETSİZ Karate Kursları başlıyor.

KARAÇAYIR' DA ÜCRETSİZ KARATE KURSLARI AÇILIYOR

19 Haziran 2015 Cuma 11:08

 

 

       

                   6 yaş itibariyle kız ve erkek çocuk ve gençlere hizmet verecek olan Karate Kursları yaz kursları itibariyle başlayacağı çalışmalarına okul döneminde de devam edecek. Türkiye Karate Federasyonu 3. Bölge Teknik Kurul Üyesi 2. Kademe Karate Antrenörü İbrahim DAMAR' ın yürüteceği çalışmalar Pazartesi - Çarşamba - Cuma günleri 13.00 – 14.30 saatleri arasında Karaçayır Spor Kompleksi Prefabrik Salonunda yapılacak. Kayıtlar ve Kurslar hakkında bilgi ise Bolu Gençlik Hiz. ve Spor İl Müdürlüğü Spor Servisi ve Antrenör İbrahim DAMAR' dan alınabilmektedir. Bilgi için telefon numarası: 0531 614 68 18.

 

                                                                                  KARATE NEDİR? 

 

               "Gerçek Karate odur ki, günlük hayat içinde kişinin zihin ve bedenini eğitir, alçakgönüllülük ruhu geliştirir ve kritik zamanlarda tam olarak adalete sadık kalınmasını sağlar".

Gichin Funakoshi

Karate-do, Japonca'da "boş" anlamına gelen kara ve "el" anlamına gelen te kelimelerinden oluşur. Karate kelimesinin tam Türkçe tercümesi "boş el" olarak karşımıza çıkar. Buna karşın buradaki boş'luk kökenleri Uzak Doğu düşüncesinde aranması gereken felsefi bir kavramdır. Karete kelimesinin anlam olarak karşılığının "boş zihin" (empty mind) olduğunu düşünmek daha doğru olur. Yol anlamına gelen - do ekinin de gelmesiyle Karate-do herhangi bir kendini savunma uygulaması olması olmasının ötesinde başlı başına bir yaşam biçimidir. 

          Doğru Karate çalışmasında amaç zihin ve tekniği bir bütün haline getirmeye çalışmaktır. İdmanlarda fiziksel tekniklerin uygulanması, aslında önce zihinde oluşturulan düşüncelerin saf bir ifadesini ortaya çıkartma çabasıdır. Zihinsel konsantrasyonun geliştirilmesiyle fiziksel hareketlerin özü daha iyi anlaşılır. Kişinin uygulamalarının ve tekniğinin gelişmesiyle ruhun ve zihniyetinin geliştirilmesi ve terbiye edilmesi amaçlanır. Örneğin, Karate-do çalışmaları içerisinde zayıf ve kararsız hareketlerin giderilmesi, zihnimizdeki "zayıflık" ve "karasızlığın" giderilmesine katkıda bulunur. Sonuçta bir Karateka'yı (Karate öğrencisi) güçlü yapan salt fiziksel gücü değil vücut ve zihin koordinasyonunu sağlama yeteneğidir. Bu anlamıyla Karate-do bir yaşam anlayışı haline alır ve kişinin güçlü, sağlıklı ve barışçı bir birey olarak yaşamasını hedefler. 

        Karate-do yaş, cinsiyet ve fiziksel durum şartı aranmadan isteyen herkesin katılabileceği bir spor çalışması; fiziksel ve zihinsel gelişimi birey olarak gerçekleştirmeye imkân sağlayan bir eğitim yoludur.

q6.jpgq7.jpgq8.jpg

q2-002.jpgq3-004.jpgq4-001.jpgq5-001.jpg

 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar