23 Nisan 2019
  • Bolu14°C
  • İstanbul15°C
  • Ankara13°C

ZARARLAR İÇİN KOMİSYON KURULUYOR

Bolu da dahil olmak üzere, yağışlar nedeniyle tarım toprakları zarar gören illerde hasar tespit komisyonları kurulması için çalışmalar başladı.

Zararlar için komisyon kuruluyor

21 Haziran 2015 Pazar 12:01

 

 

 

Haber: Beyhan Bayrak

Ziraat Odaları Birliği’nden yapılan açıklamada “Haziran ayının ilk haftasından itibaren halen çeşitli illerimizde devam eden aşırı yağış ve dolu başta hububat olmak üzere birçok ürüne zarar veriyor. Bolu, Karabük, Aksaray, Denizli, Şanlıurfa, Ankara illerinde aşırı yağışlar, bazı alanlarda sele dönüşerek tarım alanlarında zarara neden oldu” denildi.

Zararların tespit edilmesi amacıyla illerde hasar tespit komisyonlarının çalışmalarına başladığı belirtilirken, ürünlerini tarım sigortası yaptıran üreticilerin hasar ihbarlarını yaptıklarını, eksperlerin çalışmalarının devam ettiği bilgisi verdi.

‘ÜRETİCİLERE MADDİ DESTEK YAPILMALI’

Yaşanan tüm afetler nedeniyle ödenemeyen kredi borçlarının ertelenmesine yönelik kararın bu yıl da yayınlandığı söylenirken, “Ancak, borç ertelemeleri 1 yıl ve faizli olması, ayrıca sadece Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’nden alınan düşük faizli kredileri kapsaması nedeniyle beklenen faydayı sağlamamaktadır. Üreticilerin arka arkaya yaşanan afetten dolayı gelir kayıpları fazla olmaktadır. Geçen yılın zararını kapatamayan üretici, kayısı, üzüm, erik, ceviz gibi bazı ürünlerde bu yıl da beklediği rekolteyi alamayacaktır. Bu nedenle üreticilere maddi destek yapılmalı, arka arkaya yaşanan afetin etkileri azaltılmalıdır” denildi. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.