19 Şubat 2019
  • Bolu12°C
  • İstanbul15°C
  • Ankara11°C

BU KİTAPTA 1960’LARIN BOLU’SU VAR

Bolulu Ressam ve Yazar Nur Türk, ilk kitabı ‘Elma Güzeli’ni anlattı. Yazar, 1960’lı yılların Bolu’sunu da anlattığı kitabında din bezirganlığı, ırkçılık gibi konuları da ele alırken “Kitabın en güzel özeti; sevgiyle her şeyin çözüleceği” diye konuştu.

Bu kitapta 1960’ların Bolu’su var

22 Haziran 2015 Pazartesi 13:12

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

 

 

Haber: Özge ELÇİ

Gazi Mesleki Eğitim Fakültesi mezunu olan ve geleneksel el sanatları branşında 11 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra resime ve yazıya olan ilgisi arttığını söyleyen Nur Türk, Ankara’da ve birçok büyük şehirde 7 tane kişisel sergi açtı, yurt içinde ve yurt dışında 50’ye yakın karma sergide eserleriyle yer aldı.

PROFESYONEL YAZIYA SENARYOYLA BAŞLADI

Yazıyla ilk tanışmasının küçük yaşlardan bu yana düzenli olarak tuttuğu günlükler olduğunu söyleyen Türk, “Kendimi yazıyla çok daha iyi ifade edebileceğimi düşünerek yazı yazmaya başladım. Bu yazılar, senaryo şeklinde başladı. Birkaç yerde senaryolarım kabul görünce siparişler almaya başladım. Kitaplardan senaryolar çevirmeye başladım. Bu da benim bir gelir kaynağım oldu. Çeşitli yönetmenlerle yazı gruplarında çalıştım. Sonra kendimi anlatmaya başladım. Baktım ki bu bir biyografi oluyor; ben daha biyografi yazacak kadar bir şey yapmadım. Dolayısıyla bunu kurgulamaya geçtim. Kurgularken de roman çıktı ortaya. Tabii ki yaşanmışlıklardan gördüğüm, tanıdığım kişilerin yaşam öykülerinden kurguladım. Hiçbir hayal ürünü olmadan, yaşanmışlıkları dile getirdim” ifadelerini kullandı.

17 YILI BOLU’DA GEÇİYOR

Nur Türk, Elma Güzeli’nde başkarakter Güler’in 17 yılının Bolu’da geçtiğini ve bu 17 yılın gerçek yaşam öyküsü olduğunu, diğer bölümlerin kurgu olduğuna dikkat çekti. Romanın, Bolu’nun bir dönemini yansıttığını söyleyen Türk,

“Kitabım 1960’lı yıllarda Bolu’da doğan, 60’lı yılların Bolu mahallelerini kültürünü, dostlukları, komşulukları, fakirlikleri, henüz daha kent kültürü almamış, kasaba havasındaki Bolu’yu anlatıyor. Benim jenerasyonum çok tat alacaktır. Bolu’da, Karaçayır Mahallesi’nde yaşadığım çocukluğumu yazdım. Bazen yazerken de çok duygulandım. Ama yazarken de kendimde keşfettiğim bir şey var. Hiçbir anı unutulmamış. Yazdıkça aktı. Sonrasında kurguladım. Çocuklukta oluşan dostlukların ilerideki yaşamda karşılaştığımda nasıl hayatlar sürdüklerini, nerelere geldiklerini kurgulayarak bir roman çıktı ortaya.

‘ETNİK GRUPLARIN YAŞAMI, DİNİ SİYASETE ALET EDENLER, FAİLİ MEŞHUL CİNAYETLER DE VAR’

Romanımda etnik grupların yaşamı var. Dini nasıl siyasete alet ederek, din bezirganlığı yaparak, insanların uyuşturulduğu var. Savrulmuş insanların nasıl yaşam buldukları, nasıl ayakta kalabildikleri var. En güzeli de kitabım, bir kadın kitabı. Bugün muhafazakar kesimdeki kadının, kentte yaşayan kadının, New York’ta yaşayan kadının hepsinni duygusal boyutunnun indirgendiği bir kitap.

Kadın kitabı diyorum; ama erkeklerin okumasını da tavsiye ediyorum. Çünkü bir kadın, nasıl sevinir, bir kadını nasıl tanırsınız; bu kitapta bulabileceksiniz.

Faili meçhul cinayetlerden bahsediyorum. Aile içindekli birlik beraberlik olmadığında insanların nasıl savrulduklarından bahsediyorum. Kitabın en güzel özeti de şu; sevgiyle her şeyin çözüleceğine inanıyorum ve bu mesajı veriyorum” dedi.

İMZA GÜNÜ YAPILDI

Nur Türk, ilk kitabı Elma Güzeli için imza gününü Ankara’da düzenledi. Çok sayıda edebiyat dostunun katıldığı imza gününde Nur Türk, katılımcılarla kitabı hakkında kısa bir söyleşi de gerçekleştirdi. Elma Güzeli, birçok kitapçının raflarında yer alırken, kitap siparişi alan internet sitelerinde de satışa sunulmaya başladı.

 

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar