14 Kasım 2018
  • Bolu4°C
  • İstanbul11°C
  • Ankara4°C

BOLU’DA İLK KEZ YAPILACAK

Bolu Belediye Başkanlığı ve AİBÜ arasında “Bolu İli Endemik Bitkilerinin Tespiti ve Endemik Bitkiler Doğal Gen Bahçesi Oluşturulması” projesi için protokol imzalandı.

Bolu’da ilk kez yapılacak

22 Haziran 2015 Pazartesi 17:30

 

 

 

 

İlk kez yapılan bu çalışma, tüm Bolu’yu kapsayacak ve 2 yıl sürecek. Çalışmanın sonunda Bolu’daki tüm endemik bitkiler tespit edilecek ve dünya literatürüne de girecek.

Haber: Özge ELÇİ

AİBÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü ve Bolu Belediye Başkanlığı arasında “Bolu İli Endemik Bitkilerinin Tespiti ve Endemik Bitkiler Doğal Gen Bahçesi Oluşturulması” adlı proje protokol imzalandı. Belediye Başkanlığı makamında yapılan protokol törenine Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Biyoloji Bölümünden Prof. Dr. Mehmet Tekin Babaç ve Doç. Dr. İsmail Eker katıldı.

ÇALIŞMA 2 YIL SÜRECEK VE TÜM BOLU’YU KAPSAYACAK

Araştırmayı yapacak olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Biyoloji  Bölümü’nden Doç. Dr. İsmail Eker, bu çalışmayla, Bolu’da birinci derecede bulunan endemik bitkileri tespit etmek ve bu bitkileri gerek yerinde koruma altına almak gerekse Belediye bünyesinde oluşturulacak olan endemik bitkiler gen bahçesinde yeri dışında koruma altına almak olduğunu belirtti.

2 yıllık bir çalışma yapılacağına dikkat çeken Doç. Dr. Eker, “Bu çalışmamızın sonunda Bolu ili endemik bitkileri adıyla bir kitap hazırlanacak. Bu görsel kitap halka ulaştırılacak. Özellikle doğa bilincinin aşılanması ve halkın bilinçlendirilmesi yönünde bir eser ortaya konacaktır. Bolu’daki endemik bitki sayısı konusunda literatür çalışmalarında kesin bir rakam yok, 80-100 arasında gösteriliyor; ama bizim tespitlerimiz daha fazla olduğu şeklinde” diye konuştu.

YENİ TÜRLER KEŞFEDİLEBİLECEK

AİBÜ Biyoloji Bölümünden Prof. Dr. Mehmet Tekin Babaç ise bu çalışmanın kendisi için öneminden bahsetti. Babaç, “Ben üniversitenin kuruluşundan bu yana, 21 seneden beri buradayım. Nihayet bugüne kısmetmiş. Biyoloji bölümü olarak Belediye ile ortak bir çalışma yapmamız, imza atmamız bugüne kısmetmiş. Yakında emekli olacağım, bu yüzden giderayak bunu gördüğüm için mutluyum” dedi. Babaç, bu çalışmayla birlikte Bolu’ya özgü endemik bitkiler; yani Bolu ili dışında başka sınırlarda bulunmayan yeni bitkilerin de keşfedilebileceğini belirtti.

‘ÜNİVERSİTE OLMADAN BU PROJE YETERSİZ KALIRDI’

Daha sonra bir konuşma yapan Belediye Başkanı Aladdin Yılmaz ise Üniversite ve şehir arasındaki ilişkileri kuvvetlendirecek, ortak olarak hareket edilecek bu tür projeleri çok önemsediklerini söyledi. Bu tür bir projenin üniversite katkısı olmadan yetersiz olacağına dikkat çeken Yılmaz, “Bu çalışma içerisinde hem Tarım İl Müdürlüğü hem Orman Genel Müdürlüğü hem belediye hem üniversite müşterek çalıştığımızda daha iyi bir netice alabiliriz, diye düşünüyoruz. Bizim Belediye olarak amacımız şu; Bolu’da yaşayan ne varsa, canlı-cansız tamamına sahip çıkmaya gayret ediyoruz. Bu, Bolu’nun hafızası olacak. Bu hafızayı oluşturmak durumundayız. Belki dünyada ilk defa Bolu’da olan, azalmış, nesli tükenmiş Bolu’ya has bitkilerin ya da her şeyin tamamına sahip çıkmak durumundayız. Üniversitemizin bizim yanımızda olması ve birlitke hareket ediyor olmamız, Bolu’nun büyük bir kazanımıdır. Biz tek başımıza yaparsak bilimsel olmaz. Üniversite çalışmada yer aldığı zaman dünya literatürünün tamamı devreye girmiş olacak” diye konuştu.

BELEDİYE ALT YAPI HİZMETİ VERECEK

Yılmaz, Belediye olarak bu çalışmaya alt yapı açısından destek vereceklerini söyleyerek “Arazi mi lazım, su mu lazım, elektrik mi lazım, bunların hepsini sağlayabilecek durumdayız” ifadelerini kullandı.

Son olarak konuşan Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun ise, bu projenin tüm giderlerini karşılayacağı için Belediye Başkanlığına teşekkür etti. Coşkun, Rektör Coşkun, projeye Üniversite olarak sadece bilimsel anlamda katkı vereceklerini ve 2 yıl sürecek bir çalışma olacağını ifade etti. 

img_2296.jpgimg_2319.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.