18 Şubat 2019
  • Bolu3°C
  • İstanbul10°C
  • Ankara6°C

‘TÜM BİRİKİMİNİZİ KAPTIRMAYIN’

8 yıldan bu yana Güvence Gayrimenkul’le Bolu halkına emlak hizmeti veren Özlem Sarıçam, vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.

‘Tüm birikiminizi kaptırmayın’

24 Haziran 2015 Çarşamba 16:28

 

 

 

 

Sarıçam, özellikle işini iyi yapmayan müteahhitlere dikkat çekerek, ev ya da arsa alırken dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı.

Haber: Özge ELÇİ

Uzun zamandır Atatürk Bulvarı’nda faaliyet gösteren Güvence Gayrimenkul, İzzet Baysal Caddesi 2. Noterin üst katında hizmet vermeye başladı. Güvence Gayrimenkul’un kurucusu, deneyimli Emlakçı Özlem Sarıçam, emlak sektörüyle ilgili önemli bilgiler verdi.

ARTIK CADDEDE HİZMET VERİYORLAR

Emlak sektöründeki en büyük sıkıntının, işi çok fazla bilmeyen ya da kötü niyetli bazı müteahhitler olduğunu söyleyen Sarıçam, yerini müteaahhide verecek ya da yeni dire kiralamak ya da satın almak isteyen vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu. Sarıçam, “Arsasını kat karşılığı verecek olan yer sahiplerinin özellikle en fazla dikkat etmesi gereken konu, kişiyi araştırmadan, daha önce bu insan nerede inşaat yapmış, bu inşaatı gerçekten o mu yapmış, yoksa birisini yanında kalfa olarak mı çalışmış, öncelikle bunu araştırmaları lazım.

İSKANIN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Her şeyden önce her yerin, her arazinin bir değeri var. Kat karşılığı 3 daire etmeyecek yere 4 daire verirsen bu insan, o 4’üncü dairenin karşılığını çıkarabilmek için ya kalitesiz malzeme kullanıyor ya asansörü takmıyor, ya iskanı almıyor. Bolu’da şu anda bu tür çok fazla sıkıntılı daire var. İskanı olmadığı için satmaya kalksanız bu daireleri satamıyorsunuz ve karşınızda muhatap bulamıyorsunuz.

Geçen sene duyduğum bir olaydan aktarayım. Üst kattaki bayan, alt kattaki sobanın dumanının prizlerin kenarından çıkması sonucu zehirlenerek hastaneye gitmiş. Bolu’da bu kalitede daireler var. Özellikle yer sahipleri, daha fazla daire alacağız deyip, ikinci, üçüncü sınıf insanları piyasaya sokup, bunlara para kazandırıp, aynı zamanda bir sürü insan oradan daire alıp başlarını yakmasınlar. Kötü bir daire yaptırırsın, 80 bin liraya satamazsın. Ama iyi bir daireyi 130 bin liraya satarsın, zaten o kaybını oradan karşılar” dedi.

2 SENE ÖNCEKİ SIKINTILARI HATIRLATTI

Bolu’da 2 sene önce kaçan ve iflas eden müteahhitlerle ilgili çok ciddi sıkıntılar yaşandığını hatırlatan Emlakçı Sarıçam, “Çoğu temelden daireye girdiklerinde paralarını verdiler, o paraların peşinden gidemediler. Çünkü ellerinden tapu ya da herhangi bir belge yoktu. Ne olursa olsun kat irtifak kurulup tapular verilmeye başladığında bu sizin o araziyle ilgili o yeri alabileceğinizi gösterir; ama üzerinde bir bina olmadıktan sonra, adam burayı yapamayacak olduktan sonra çok fazla bir şey ifade etmez” diye konuştu.

Bolu’da emlakçılığı hem çok kaliteli yapan; ama çok iyi bilmeden yapan insanların da olduğuna dikkat çeken Sarıçam, “Onların kötü niyetli olduklarına inanmıyorum. Her şeyden önce emlakçıya da gidecek olsalar satın alacakları yeri araştırsınlar. Sahibi kim, kim yapıyor, daha önce nereleri yapmış, düzgün tamamlamış mı?

BİRİKİMLERİNİ DOLANDIRICILARA KAPTIRMASINLAR

Mutlaka dikkat etsinler. Şu an iskan en büyük sıkıntımız. Binayı tamamlamadan kesinlikle iskanı alamıyorsunuz. Belediye bu anlamda çok ince eleyip sık dokuyor ve çok da iyi yapıyor. İskanını almadığınız bir dairenin çok ciddi masrafları var. Bu adam sigortalarını yatırmamış olabilir, tamamlaması gereken şeyleri tamamlamamış olabilir. Alt yapısı tamam mı, doğalgazı geldi mi, gelecek mi? Bunlara bakmaları lazım. İnsanlar bütün birikimlerini bu işe yatırıyorlar, bazıları bunun için bütün bir ömür çalışıyor. Bütün birikimlerini piyasadaki 3-5 tane dolandırıcı insana kaptırmasınlar. İyi ya da kötü bu sektörde yapılan her şey biz emlakçıları da etkiliyor. Lütfen artık şu insanları bizim piyasamıza sokmasınlar. Vatandaşlardan bunu rica ediyorum” şeklinde konuştu.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar