22 Mart 2019
  • Bolu5°C
  • İstanbul10°C
  • Ankara6°C

BELEDİYEDEN ÖRNEK DAVRANIŞ

Şehir merkezinde bulunan parklara meyve ağaçları dikilmeye başlandı. Proje kapsamında Kalıcı Konutlar ’da bulunan DASK Parkı’nda basın mensupları ile bir araya gelen Yılmaz ve gazeteciler, birlikte ağaç dikti.

Belediyeden örnek davranış

25 Haziran 2015 Perşembe 09:31

 

Haber Merkezi

İl Merkezinde bulunan tüm parklarda meyve ağacı dikilmesi ile ilgili bir proje başlatan Bolu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, bu çalışmalar kapsamında Kalıcı Konutlar’da bulunan DASK Parkı’nda ağaç dikimi gerçekleştirildi.

İLK AĞAÇLAR

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, ilk ağacı gazetecilerle birlikte dikti. DASK Parkı’nda elma ve armut ağaçları diken Başkan Alaaddin Yılmaz, proje ile ilgili bilgiler vererek şöyle konuştu; “Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz bu güne kadar Bolu’ya 130 park kazandırdı. Bunların arasında Atatürk Orman Parkı ve Karaçayır Parkı gibi çok büyük parklar da bulunuyor mahalle aralarında yapılmış küçük parklarda bulunuyor. Tabi bu parklarımız çocuklarımızın oynadığı, yaşlılarımızın oturduğu dinlendiği ve en azından sosyal bir aktivite olarak yeşilliğin sağlandığı alanlar. Biz bu parklarımızın tamamında yavaş yavaş meyveli ağaçlar da dikiyoruz. Benim ilk göreve başladığım dönemde arkadaşlarımızdan istediğimiz karadut, kendi lekesini kendi yaprağıyla çıkaran dut, ondan daha halen ciddi anlamda bulup dikemedik. Bir mor dut dediğimiz bir de beyaz dut.”

HERKES AĞAÇLARI BİLECEK

Bunlar eğer parkta varsa çoluk çocuk geldiğinde burada oynarken yiyebilirler. Kurt kuş neyse beslenir. Bunun yanında yavaş yavaş elma ağaçları dikmeye başlıyoruz. Armut ağaçları dikmeye başlıyoruz. Çocuklarımız artık köyde yaşamadığı için ağaçları bilmiyor. Bu şu demektir demek ki yavaş yavaş kökümüzden kopuyoruz. Bir de endemik türlerimiz var. Bunlardan bir tanesi dağ fındığı dediğimiz özel bir fındığımız. Ondan da bütün parklarımıza dikiyoruz. Bu fındık türü ve ceviz türü ağaçlar yüzyıllarca yaşayan ağaçlar. Bebek ormanımızda da daha çok bu ağaçlara yöneliyoruz ki torununu götürsün bu ağaç benim zamanımda dikildi diyebilsin. Aynı zamanda hem meyvesinden istifade edebildiğimiz gibi ileriki dönemde de kütüğünden istifade edebilecek ağaçlara doğru yöneliyoruz. Önümüzdeki dönem içerisinde bu tür çalışmaları daha da şekillendireceğiz. Bu konuda tabi Başkan Yardımcımız Emine Hanım olmak şartıyla, Park Bahçeler Müdürlüğü’nde çalışan bütün personelimiz ve aynı zamanda şehrimizi güzelleştirmek için uğraşan herkese teşekkür ediyorum. Her geçen gün şehrimizin güzelliği artarken işte bu park ve bahçelerimizdeki çeşitliliği de artırmaya çalışıyoruz. İnşallah bunlar güzel çalışmalar olacaktır.”

meyveagacidikimi_6.jpg

 

meyveagacidikimi_2.jpgmeyveagacidikimi_4.jpgmeyveagacidikimi_5.jpg

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.