23 Temmuz 2019
  • Bolu19°C
  • İstanbul24°C
  • Ankara20°C

PROJELİ MANTARA YOĞUN İLGİ

Bolu Orman Bölge Müdürlüğü’nün projesi olan ve MARKA tarafınan desteklenen “Bolu Ormanlarında Doğal Olarak Yetişen Mantar Türleri İle İlgili Eğitim Verilmesi” projesi kapsamında verilen eğitimlerde mantarla ilgili birçok konu anlatıldı.

Projeli mantara yoğun ilgi

26 Haziran 2015 Cuma 09:00

 

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

 

Haber Merkezi

Gerede’de başlayan ve iki gün olarak programlanan eğitimin ilk günü Esentepe Oteli konferans salonunda gerçekleştirildi. Seminere Gerede Kaymakamı Aslan Yurt, İlçe Jandarma Komutanı J. Ütğm. Bülent Akçakale, İlçe Emniyet Müdürü Veli Gözütok, Orman Genel Müdürlüğü Başmüfettişi Ömer Naci Kaya, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Beyhan Kibar, Bolu Orman Bölge Müdür Yardımız Ahmet Özacar, Odun Dışı Orman Ürünleri Şube Müdürü Mustafa Gürkan, Gerede Orman İşletme Müdürü İsmail Dilek, İşletme Şefleri ve çok sayıda köylü vatandaş katıldı.

YENİLEBİLİR VE ZEHİRLİ MANTARLAR DA ANLATILDI

Orman Genel Müdürlüğü Başmüfettişi Ömer Naci Kaya ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Beyhan Kibar tarafından Bolu ormanlarında yetişen doğal mantar türleri, gelir getirici bir faaliyet olan doğadan mantar toplama, yenebilir ve zehirli mantarlar hakkında katılımcılara bilgiler verildi.

TEORİK VE UYGULAMALI ANLATILDI

Doğal mantar türlerinin kültüre alınarak yetiştirilmesi ve mantarın doğadan vahşi usullerle toplanmasının önlenmesine yönelik teorik ve uygulamalı olarak gösterildiği eğitimin ikinci gününde Gerede Orman İşletme Müdürlüğü Merkez Deposunda kayın, kavak ve meşe ağacı kütüklerine ve plastik kaplara mantar misellemenin nasıl yapılacağı uygulamalı olarak anlatılıp katılımcılara tatbik ettirildi. Daha sonra Esentepe Orman İşletme Şefliği dahilindeki ormanlarda mantar safarisi gerçekleştirilerek toplanan mantarlar Orman Genel Müdürlüğü Başmüfettişi Ömer Naci Kaya ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Beyhan Kibar tarafından eğitime katılanlara tanıtıldı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.