20 Ağustos 2019
  • Bolu14°C
  • İstanbul21°C
  • Ankara18°C

EĞİTİM MASAYA YATIRILDI

Bolu’nun eğitim konusundaki durumu yetkililer tarafından masaya yatırıldı. İl Milli Eğitim Danışma Komisyonu’nun yılsonu toplantısında konuşan Vali Aydın Baruş, başarılı öğrencilerin ödüllendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Eğitim masaya yatırıldı

26 Haziran 2015 Cuma 10:40

 

 

Haber; Adem GÜLER

Foto; Vilayet Basın Merkezi

İl Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda yapılan toplantıya Vali Aydın Baruş, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çavuşoğlu, kamu kurum ve kuruluşların yöneticileri, sivil toplum kuruluşuyetkilileri,eğitimciler, öğrenci ve veliler katıldı.İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çavuşoğlu, il genelinde toplamda 200 okulda başarılı ve verimli bir eğitim dönemi geçirdiklerini belirtti.

YAZARLARLA BULUŞTURDUK

2014-2015 öğretim yılında yapılan faaliyetler hakkında sunum yapan Çavuşoğlu “Zümreler çalışıyor projemiz bakanımızın katılımı ile düzenlendi. Bu proje ile aynı branşta görev alan en ücra okuldaki öğretmenimizle merkezdeki öğretmenimiz birlikte çalıştayda yer aldılar. Mesleki çalışmalarını birlikte değerlendirdiler. Ayrıca ‘Kitap Okuyorum’ projesi ile binlerce kitap öğrencilerimize ulaştı. Ülkemizdeki birçok yazar ilimize kadar gelerek öğrencilerimizi bu usta kalemlerle buluşturdu. Bilime yolculuk projesi ile bilişim dünyasında önemli yol kat etmeyi hedefliyoruz. Bu konuda Avrupa ülkeleri ve Amerika’da yer alan akademisyen ve bilim adamları ile online olarak konferanslar yapıyoruz ” dedi.

EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ

Vali Baruş ise dershanelerin ortadan kalktığını hatırlatarak “Üniversiteye hazırlık ve TEOG sınavlarına hazırlık, tamamen devletin denetiminde okullarımızda açılacak olan kurslarla gerçekleştirilecek. Bunun haricinde tabi ki veliler çocukları için taşıdıkları hassasiyet neticesinde özel çabalara girebiliyorlar. Ama bizim esas olarak yıllardan beri dile getirdiğimiz, velilerimizin yakındığı, okul idarecilerimizin yakındığı eğitimde fırsat eşitliği konusunu ön plana çıkaran bu anlayış, bizim çabalarımızla hayat bulacak. Şimdiye kadar, ‘parası olan dershaneye gidiyor, daha iyi eğitim alıyor, parası olmayan da bu imkândan istifade edemediği için geri planda kalıyor ve başarılı olamıyor’ gibi bir eleştiri vardı. Bu olumsuzluğu yok etmenin fırsatı artık elimizde. Biz okullarımıza açtığımız kurslarda ne kadar başarı sağlarsak ve Boluolarak da buna öncülük edersek, Bolu'daki velilerin güvenini sağlarsak, çocuklarımızın büyük çoğunluğu bundan fayda sağlayacaktır” diye konuştu. Baruş, eğitimde başarılı olmak için sanatsal ve spor faaliyetlerinin de önemine değindi.

SANAT VE SPORUN ÖNEMİ

Başarılı öğrencilerin ödüllendirilmesinin önemine değinen Vali Baruş, “Sadece derslerde sınavlarda değil; bir de sanat ve spor alanında başarılı olan çocuklarımızı da toplumun önüne çıkaralım, onları ödüllendirelim. Yani sınavlarda başarılı olanlara ödül verirken onun yanında bu aktivitelerde Türkiye çapında başarı sağlayan okul öğrencilerimizi de ödüllendirelim. İnşallah önümüzdeki yıl projelerimizi daha da geliştirerek eğitim ve öğretimimize pozitif katkılar sağlarız, halkımızı daha fazla memnun ederiz” ifadelerini kullandı.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.