17 Ağustos 2019
  • Bolu24°C
  • İstanbul26°C
  • Ankara26°C

KUDUZ YABAN SIÇRADI

Ülkemizde geçmişte genellikle köpekler aracılığı ile yayılan kuduz hastalığının son yıllarda değişim göstererek köpeklerden tilkilere bulaşması sonucu, yaban hayatı da enfekte olduğu açıklandı.

Kuduz yaban sıçradı

26 Haziran 2015 Cuma 11:55

Haber; Özge ELÇİ

Tabiata bulaştırdığımı kuduz hastalığı nedeniyle piknik ve trekking gibi faaliyetler için tabiata gidecek vatandaşlar uyarıldı. Yaban hayvanlarına bulaşan enfeksiyon nedeniyle son yıllarda yürütülen yoğun parenteral aşılama çalışmalarının yanında, yaban hayatına da yönelik oral aşılama çalışmaları ile mücadeleye devam edildiği belirtilfi. Yaban hayatı kaynaklı kuduz mihraklarının kontrol altına alınması amacıyla Avrupa Birliği mali destekli "Türkiye'de Kuduza Karşı Ağızdan Aşılama Projesi " kapsamında ilimizin de içinde olduğu 105.000 kilometrekarelik alanda 2015 yılından itibaren 3 yıl süreyle yaban hayatına yönelik aşılama çalışması yapılacak. 2015 yılında yapılacak olan aşılama çalışması 25.03.2015 tarihinde başlatıldı. Bu proje ile hastalığa duyarlı hayvanlar aynı anda bağışık hale getirilerek evcil hayvanlar ile yabani hayat arasında süregelen enfeksiyon zincirinin kırılması sağlamak.

İlimizde 2014 yılında kuduz hastalığı çıkan özellikle yerleşim yerlerine yakın bazı mihrakların yaban hayat kaynaklı (tilki) olması nedeniyle, yaban hayatın aşılanması önem arz etmekte.. Uçak ile yapılan havadan atım çalışmasında bazı ormanlık arazilerin yerleşim yerlerine yakınlığı nedeniyle çalışma yapılamadığından, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü koordinasyonunda aşıların araçtan elle atım çalışması 15.06.2015 tarihi itibariyle başlatıldı.

Uzmanlar özellikle yaz aylarının gelmesiyle ormanlık alanlara piknik, trekking ve benzeri faaliyetler için ormanlık alanlara çıkan vatandaşların dikkatli olmalarını istedi. Olası kuduz vakalarının mutlak suretle Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne rapor edilmesi istendi.

kuduz-yaban-sicradi-(3)-001.jpgkuduz-yaban-sicradi-(5).jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar