24 Mayıs 2019
  • Bolu21°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara21°C

SAĞLIKTA İSYAN VAR

Sağlık Sen Bolu Şube Başkanı Sami Yılmaz, Bolu’da sağlık sisteminde yapılan değişikliklerin olumsuz sonuçlar doğurduğunu söyledi. Yılmaz, çok sayıda doktorun tayin istediğini ya da özel hastanelere kaçtığını söylerken diğer personelin de mutsuz olduğunu k

Sağlıkta isyan var

26 Haziran 2015 Cuma 14:57

 

 

 

Haber: Özge ELÇİ

Sağlık sisteminde yapılan değişikliklere ve sonuçlarına değinen Yılmaz, “Genel Sekreterlikler kuruldu, hastane yöneticimizin tutumlarından dolayı hastanelerde (Köroğlu ünitesi, kadın doğum ünitesi,merkez ünitede) çalışan Doktorların bazıları il dışına tayin istediler ya da özel hastanelere geçtiler.Yardımcı Sağlık personeli huzursuz, çalışanlar(taşeronlar) huzursuz, gelir düşmeye, harcamalar aşırı artmaya başladı. Hastanemiz inşaat alanına döndürüldü, bir gün yapıldı diğer gün yıkıldı; adeta yap boz oynanmaya başlandı. Milyonlarca lira harcanarak çalışanların alın teri boşa gitti.

‘DOKTORLAR İL DIŞINA TAYİN İSTEDİ’

Bolu'muzda 30 yıl önce 2 Acil servis var iken, geçtiğimiz yıl Merkez Ünitedeki Acil Servis kapatıldı, sırasıyla yataklı servisler, tomografi, yaklaşık 750 bin TL harcanan; ama çok az bir süre hizmet veren yoğun bakım ünitesinin kapısına kilit vuruldu. İlimizde yoğun Bakım ünitesi yeterli olmadığı için hastalar il dışına sevk edilmektedir.

Bu da yetmedi. İlimizde her geçen gün Diyaliz hastası sayısı artmakta iken Merkez ünitedeki 30 yataklı Emine Baysal Diyaliz Merkezi kapatılıyor. Üniversiteye taşınacağı söylenen diyaliz üniteleri hastaların özel hastaneye kaçmasını önünü açacaktır. (bunu anlamakta güçlük çekiyoruz? ) ve diyaliz makinelerinin en az 10 tanesi atıl duruma düşecektir” diye konuştu.

AMATEM BOLU’YA NE KAZANDIRACAK

“Kapatılan Merkez Ünite için düşünülen AMATEM (Alkol ve Madde Bağımlıları Tedavi ve Eğitim Merkezi) Bolu'ya ne kazandıracaktır?” diye soran Sami Yılmaz, “Burası Göğüs Hastalıkları hastanesi ya da 2.basamak Devlet Hastanesine dönüştürülebilir. Sağlık Tesislerimizin büyümesi ve gelişmesi gerekirken Tıbbi Hizmetler ve Sağlık Turizmi alanında Bolu'nun ufkunun daraltılmasına ve hizmet alanının küçültülmesine anlam veremiyoruz.

 İlimizin Sağlık Hizmetleri İdarecilerin tutumu, yanlış uygulamaları, kamu kaynaklarının yanlış kullanılması nedeni ile hastanelerimiz hizmet veremez hale gelmektedir. 01.08.2014 tarihinde Üniversite hastanesi ile Devlet hastanesi birleştirilmesi ile (Afilasyon) birlikte mevcut sıkıntılar iyice artmış olup, çalışanların ek ödeme adaletsizliği ve çalışan memnuniyetsizliği had safhaya çıkmıştır. Sorunlara çözüm bulması gereken kurum KHB Genel Sekreterliği idarecileri çözüm üretmek yerine sorunlara her gün bir yenisini eklemektedir” ifadelerini kullandı.

‘MÜTEAHHİT İDARECİLER’ GÖNDERMESİ

İdarecilerle ilgili eleştirilerde bulunan Yılmaz, “Sağlık çalışanlarının talebi olmamasına rağmen resen görevlendirme yaparak çalışanları mutsuz eden, tüm yetkileri kendinde gören, kurumun idari Hizmetler başkanın olmadığı yerlerde Mali Hizmetler Başkanı vekâlet eder, şeklinde hüküm bulunmasına rağmen tüm yetkileri elinde tutan, kurum tek resmi makam aracı izni verirken kılıfına uydurulup, kendine ikinci makam aracı kiralatan, duvarları yıkıp kendine makam odası yapan müteahhit idarecilerin yerine Bolu'nun derdini dert edinen, sağlık alanındaki sorunlara çözüm üreten, personelin sıkıntılarına çözüm bulma anlayışında olan idareciler olması gerektiğini düşünüyoruz.  Bu sorunların giderilmesi noktasında ilimizdeki yetkilileri ve Sağlık Bakanlığını göreve çağırıyoruz” şeklinde konuştu. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar