22 Şubat 2019
  • Bolu7°C
  • İstanbul9°C
  • Ankara9°C

AFGAN ÖĞRENCİ HERKESİ GÜLDÜRDÜ

Yaklaşık 1 yıl önce hiç Türkçe bilmeden geldikleri TÖMER’den mezun olan 24 uluslararası öğrenci için mezuniyet töreni düzenlendi. Hadi isimli Afgan bir öğrencinin, ilk geldiğinde yaşadığı bir anı herkesi güldürdü.

Afgan öğrenci herkesi güldürdü

28 Haziran 2015 Pazar 11:23

 

 

 

Haber Merkezi

Törende, Bolu’da ve AİBÜ’de yaşadıkları anılarını Türkçe ifade eden, Türkçe şiirler okuyan ve skeçler oynayan öğrenciler, Türkçe’yi artık rahatlıkla anlayabildiklerini ve konuşabildiklerini gösterdiler. Öğrenciler, eğitimlerine Üniversitenin çeşitli bölümlerinde devam edecekler.

HİÇ TÜRKÇE BİLMEDEN BAŞLAMIŞLARDI

Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun, mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada “Dünyada bugün pek çok problem var. Bunların çözümünde bütün insanlığa görev düşüyor. Bugün Dünya’nın pek çok yerinde açlıktan ölen insanlar var. Neredeyse 1 milyara yakın insan açlıktan, sefaletten bitap bir şekilde hayatından vazgeçmek durumunda kalıyor. Maalesef bunlar çok zengin diye bildiğimiz ülkelerin hiç umurunda değil, görmezden geliniyor. Birimiz açlıktan ölürken diğerimizin keyfinin yerinde olması insanlık adına acı bir durum. Bu açıdan aldığımız eğitim, taşıyacağımız şuur büyük önem taşıyor. İnşallah Üniversitemizde alacağınız eğitimin, Dünya’nın bu tür problemlerinin çözümüne katkı sağlayacağını ümit ediyorum. Ülkelerinize döndüğünüzde insanlığa hizmet etmek amacıyla büyük hedefler kurar, o hedefler uğruna çalışır ve gayret gösterirsiniz” diye konuştu.

KOMİK ANILAR GÜLDÜRDÜ

Mezuniyet töreni, öğrencilerin Türkçe olarak hazırladıkları etkinliklerle devam etti. Sunuculuklarını Gambiya’dan Yahya Sonko ile Rusya’dan Fatima Akhmedova’nın yaptığı programda TÖMER’deki anılarını hiçbir zaman unutmayacaklarını ifade eden öğrenciler, AİBÜ’den ayrılmadıkları için çok mutlu olduklarını, bölümlerine başlamak için ise sabırsızlandıklarını söylediler. Bazı öğrenciler ise başlarından geçen komik olayları anlattılar. Afgan öğrenci Hadi Yaqoobi’nin Bolu’ya geldiği ilk hafta AİBÜ’de katıldığı antrenmanlarda ‘hadi, hadi!’ diye bağıran herkesin kendi ismini söylediğini sanması salondaki herkesi güldürdü.

24 KİŞİYE BELGELERİ VERİLDİ

Etkinliklerin ardından öğrencilere, Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hayrettin Öztürk, TÖMER Müdürü Doç. Dr. Halit Karatay ve öğretim elemanları tarafından mezuniyet belgeleri verildi. Tören, öğrencilerin mezuniyet kutlamalarıyla sona erdi.

gj.jpgkli.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.