24 Şubat 2019
  • Bolu0°C
  • İstanbul1°C
  • Ankara5°C

ÇİMLER YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ

Aladağ Ormanlarında doğal gençleştirme sahalarında çimlenmeler yüz güldürüyor.

Çimler yüzleri güldürdü

28 Haziran 2015 Pazar 11:42

 

 

 

Haber Merkezi

Aladağ Orman İşletme Müdürlüğü Kökez Orman İşletme Şefliği 2014 yılı Doğal Genleştirme programında bulunan ve bu kapsamda tohumlama kesimi, makineli diri örtü temizliği ve arazi hazırlığı yapılan 37 hektar alanda 2015 Mayıs ayı ortalarından itibaren başlayan çimlenmeler, havaların yağışlı gitmesi üzerine halen devam ediyor.

YAĞIŞA RAĞMEN DEVAM EDİYOR

2014 yılında Çepni Orman Kalkındırma Kooperatifi tarafından gerçekleştirilen tohumlama kesimi üretiminin tamamlanmasından sonra 2014 yılı sonbaharında ihale yolu ile makineli olarak diri ve ölü örtü temizliği yapılarak sahadan çıkıldı. 2015 Mayıs ayı ortasından itibaren hava sıcaklığının çimlenme için gerekli sıcaklığa ulaşmasından sonra tohum ağaçlarından dökülerek toprağa düşen tohumlar çimlenmeye başladı. Aynı zamanda havaların yağışlı gitmesi, çimlenme için gerekli rutubetin ve sahadaki çimlenmenin devam etmesine olanak sağladı. Yapılan fidan sayım tutanakları ile tüm sahanın yüzde 75’inde bol miktarda çimlenme olduğu tespit edildi.

YÜZDE 75’İNDE ÇİMLENME TESPİT EDİLDİ

2015 yılı sonbaharında ve sonraki yıllarda yapılacak gençlik bakımı çalışmaları ile sahanın tamamen başarılı hale gelmesi ve 2025 yılında yapılması planlanan Boşaltma Kesimleri sonucunda sahanın bu gençliğe bırakılmasının sağlanacağı belirtildi.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.