22 Şubat 2019
  • Bolu0°C
  • İstanbul4°C
  • Ankara-3°C

BOLU HALKI BU KADAR MI?

Kemik iliği hastalığıyla mücadele eden ve müdahale için 2 ayı kalan 3 yaşındaki Zeynep Gülcan için çekilmesi planlanan kamu spotuna binlerce kişinin katılması beklenirken, yüz kişi zor toplandı.

Bolu halkı bu kadar mı?

28 Haziran 2015 Pazar 17:50

 

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

 

Çekim bir hafta sonraya ertelenirken, gelenler katılımın az olmasına tepki gösterdiler. Minik Zeynep ise babasının kucağında her şeyden habersiz olan biteni izledi.

Haber : Özge ELÇİ

Aylardır kan örneği bağışı için kampanyalar yapılan minik Zeynep için güzel haber, 2 hafta önce İtalya’dan gelmiş; Zeynep’e uygun ilik bulunduğu belirtilmişti. Fakat, çok geçmeden bu vericiye ulaşılamadığı açıklaması geldi. Zeynep için kan bağışının devam etmesinin önemi vurgulanırken bazı sivil toplum kuruluşları, Pazar günü saat 14:00’da Belediye Meydanı’nda toplanarak kamu spotu çekilmesi ve bu spotun tüm Türkiye’ye yayılması için bir adım attılar.

50-60 KİŞİ GELDİ

Günler öncesinden planlanan ve sosyal medya ve telefon mesajlarıyla duyurulan kamu spotu çekimleri için profesyonel bir ekiple de anlaşıldı. Çekimlere binlerce kişinin gelmesi beklenirken sadece 50-60 kişinin gelmesi büyük hayal kırıklığı yarattı. Kamu-Sen İl Temsilcisi Hüsnü Yaman, Türk Metal Sen Bolu Şube Başkanı Özgür Elçi, BBP İl Başkanı Mahmut Alan katılırken Fenerbahçeliler derneği, Boluspor taraftar gruplarından da bazı kişiler katılım gösterdiler. Katılım az olunca çare, Belediye Meydanı’nda bulunan banklarda oturanları çekime davet etmekte bulundu. Hoparlör yardımıyla anons yapıldı; fakat banklarda oturanlar yerlerinden bile kalkmadılar.

ÇEKİM İÇİN PROFESYONEL BİR EKİPLE DE ANLAŞILMIŞTI

Katılım az olduğu için kamu spotu çekimi iptal edildi. Sadece basın açıklaması yapılırken, minik Zeynep ise bu büyük sorumsuzluğu, babasının kucağında izledi. Bir açıklama yaparak katılımın çok az olmasına tepki gösteren Alan,

“Bugün burada saat 14:00’da toplanıp kamu spotu çekecektik. Hem de 2 ay gibi kısa bir süre olduğunu belirtip, insanları kan vermesi için yönlendirecektik. Bu da bir haber olarak tüm Türkiye’ye duyurulacaktı. Biz zannettik ki Bolu’nun merkez nüfusu 145 bin; maalesef  Bolu’nun nüfusu 100’müş. İtfaiye'ye söyledik, anons yapalım diye.

İTFAİYE'DEN ANONSA PROSEDÜR ENGELİ

Ama prosedüre uygun değil, diyerek geçmediler, yasakmış. İzzet Baysal Caddesi’nde de 60 tane afiş asmak istedik; ama sadece 5 tane dükkan izin verdi. Başka bir şey olsa bu çağrıyı yapmazdık. Çok fazla çağrı yaptık. Gelenler de oldu; ama geri dönüp gittiler. Burada bir can söz konusu. Bu kızımız için kan bağışı ve kök hücre bağışına dikkat çekici bir kalabalık olması lazım. Kamu spotunu iptal etmedik; haftaya erteledik. Buraya binlerce insanın gelmesi lazım. Bunu sağlayamazsak, bunu Türkiye’ye duyuramazsak, bu kızımızı kurtarma şansımız çok düşük” diye konuştu.  

KAMU SPOTU İPTAL EDİLMEDİ, BİR HAFTA ERTELENDİ

Kamu Sen İl Temsilcisi Yaman ise insan hayatının önemine dikkat çekti. Yaman, “İnsan hayatının söz konusu olduğu yerde her şey bir kenara bırakılmalı. Sizleri duyarlı olmaya davet ediyoruz. Önümüzdeki hafta; yani 5 Temmuz Pazar günü saat 14:00’da çekimi yapılacak kamu spotu için şu mübarek günlerde bizleri yalnız bırakmayın. İnsanlığımızın ölmediğini göstermek için sizleri bekliyoruz” diye konuştu.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar