24 Mayıs 2019
  • Bolu12°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara12°C

KOALİSYON İÇİN NE DEDİLER?

Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun ve CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, koalisyon konusundaki fikirlerini açıkladılar. Ercoşkun, Ak Parti-MHP koalisyonu isteğini yinelerken, Özcan ise ibrenin CHP-AKP koalisyonunu gösterdiğini ifade etti.

Koalisyon için ne dediler?

29 Haziran 2015 Pazartesi 10:20

 

 

 

Haber: Beyhan Bayrak

Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, Ak Parti tabanının, MHP ile koalisyona sıcak baktığını yineleyerek “Milliyetçi Hareket Partisi’nin tabanında da böyle bir istek görüyorum. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin bu manada olumsuz bir tavrının sürdüğünü de görüyoruz. Bolu’daki tabana da, TBMM’de Milletvekilleri arasında da bir Ak Parti – MHP koalisyonuna daha sıcak bakıldığını görüyorum” dedi.

‘HEM TABANIMIZ HEM DE VEKİLLERİMİZ MHP’YE SICAK BAKIYOR’

CHP ile de koalisyon yapılabileceğini söyleyen Ercoşkun, “Aldığımız yüzde 41’lik oy oranını ve 258 milletvekilini unutmamak gerekir. Bu azınlığın çoğunluğa bir tahakkümü olmayacak şekilde, Ak Parti’nin önümüzdeki süreçte Türkiye Cumhuriyeti’nin Türk Milleti’nin menfaatleri ne gerektiriyorsa bu konuda irade ortaya koyacak. Meclis başkanı seçimi de koalisyon hesaplarına dahil edilmeyecek bir seçimdir. Meclis Başkanlığı seçiminden sonra Türk Milleti’nin menfaatlerini düşünerek uzlaşı kültürü içinde koalisyonu gerçekleştirmek istiyoruz. MHP ile yapılacak daha sıcak bir ortam oluşturacak ben bu kanaatteyim” diye konuştu.

ÖZCAN: 14 ANA İLKEMİZ VAR

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan ise parti olarak belirledikleri 14 ana ilkeye dikkat çekerek “Koalisyon görüşmelerinde 14 maddelik ilkeler listesinin Ak Parti tarafından kabul gördüğü takdirde oturup konuşabiliriz. Bunun içinde yolsuzlukların üzerine gidilmesi var. Cumhurbaşkanı’nın anayasal sınırlar içerisine çekilmesi var, emekliye 2 maaş ikramiye, asgari ücretin bin 500 TL olması, mazotun 1.5 TL’den köylümüze verilmesi, taşeron işçimize kadro verilmesi konuları var. Bunlar bizim olmazsa olmazlarımız.

‘İBRE AKP-CHP’Yİ GÖSTERİYOR’

Bunlar üzerinden AKP ‘Ben de sizinle hemfikirim’ derse AKP ile oturup konuşup uygun bir noktaya gidilebileceği kanaati bende var. Bizim bu ilkelerimize baktığınızda bunlara kim karşı çıkacak? Karşı çıkarlarsa da zaten oturup konuşmanın çok fazla anlamı yok. Benim kişisel düşüncem, Ankara’da ibre AKP-CHP koalisyonuna doğru dönmeye başladı. Meclis Başkanı’nın seçilmesinden itibaren önümüzdeki 3-4 gün içerisinde tablo netleşecektir” dedi.

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar