16 Eylül 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara18°C

İLK UYGULAMA BOLU’DA BAŞLIYOR

Sağlık Bakanlığı acil servislerde ve kamu hastanelerinde yoğunluğu azaltmak için başlatmayı planladığı tercihli sevk sisteminde pilot il uygulaması, Bolu’dan başlayacak.

İlk uygulama Bolu’da başlıyor

29 Haziran 2015 Pazartesi 10:56

 

 

 

Haber: Beyhan Bayrak

Sağlık Bakanlığı acil servislerde ve kamu hastanelerindeki yoğunluğu azaltmak için yeni bir uygulamaya geçmeye hazırlanıyor. 2016 yılında başlaması öngörülen "Tercihli sevk sistemi" adı verilen uygulama ile aile hekiminden sevk ile hastaneye giden hastalardan katılım payı ücreti alınmayacak.

AİLE HEKİMİNDEN SEVK EDİLİRSE KATKI PAYI ÖDEMEYECEK

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Eyüp Gümüş, pilot uygulamanın Bolu'da başlayacağına değinerek, ultrason ve röntgen uygulamalarını aile hekimlerine entegre edeceklerini açıkladı.  Gümüş, aile hekimliğinden devlet hastanelerine sevk işlemlerinde katılım payı ücretini kaldıracaklarını belirterek, uygulamanın öncelikli olarak pilot illerde deneneceğini bildirdi. 

‘AMAÇ HASTA YOĞUNLUĞU AZALTMAK’

 Kamu hastanelerine sevk ile hasta gönderen aile hekimlerine de performans ücreti ödenecek. Aile hekiminden sevk ile hastaneye giden hastalardan 12 TL katılım ücreti alınmayacak. Vatandaşın yüzde 90 işinin çözüme kavuşturulduğu bir aile hekimliği sistemi getireceklerini açıklayan Gümüş, yeni sistemle birlikte aile hekimlerine baktığı hasta, sevk etme oranlarına göre performans katkısı sağlanacağını kaydetti. 

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar