18 Ağustos 2019
  • Bolu15°C
  • İstanbul21°C
  • Ankara21°C

ÖĞRENCİLERE ÇAĞRI VAR

Gerede Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nurettin Akçakale, AİBÜ Gerede MYO Deri Teknolojisi Programı’nın Türkiye’de öğrenci alan iki programdan biri olduğuna dikkat çekerek önemli açıklamalarda bulundu.

Öğrencilere çağrı var

29 Haziran 2015 Pazartesi 14:40

 

 

 

Haber Merkezi

Gerede Meslek Yüksekokulu Deri Teknolojisi Programını anlatan Akçakale, “Deri Teknolojisi, 20 yıldan fazla geçmişi olan Yüksekokulumuzun en eski programlarından birisidir. Faaliyete geçtiği tarihten beridir mezun verdiği ‘Deri Teknikerleri’ ile sektörün gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır. Deri Teknolojisi Programının amacı deri endüstrisinin gereksinim duyduğu günümüz modern teknolojilerini kullanabilecek, sektörün sorunlarını teknik anlamda çözebilecek, modaya uygun yeni ürünler geliştirebilecek nitelikte deri teknikerleri yetiştirmektir. Sektörde teknoloji, makinalar, kimyasallar ne kadar gelişirse gelişsin, bunları yönetebilecek teknik insan gücüne her zaman ihtiyaç duyulmaktadır” dedi.

‘FIRSATI DEĞERLENDİRENLER SEKTÖRDE İYİ YERLERDE ÇALIŞIYOR’

Öğrencilere çağrıda bulunan Akçakale, “Bu sayı geçmiş yıllarda ondan fazlaydı.Bu açıdan öğrencilerimiz çok şanslılar. Yılda binlerce mezun veren ön lisans programlarıyla karşılaştırıldığında çok büyük bir avantaja sahip oluyorlar. Özellikle iyi yetişmiş ve hevesli teknikerlere sektörün kapısı daima açık. Bize işverenlerden çok sayıda ve sürekli olarak “gelişmeye açık, işini sahiplenecek deri teknikeri” talebi geliyor. Ve gerçekten fırsatları iyi değerlendiren mezunlarımız kısa sürede iyi ücretlerle çalışıyorlar. Zaten sektördeki mevcut yöneticilerin, ustabaşıların çoğu da Deri Teknolojisi programından mezun kişiler” dedi.

Akçakale, mezunların çalışma alanlarına değinerek “İyi yetişmiş ve kendini geliştirmeye açık kişiler tabakhanelerde, deri kimyasalları, deri ürünleri üreten ve pazarlayan işletmelerde, ayakkabı sektöründe, deri konfeksiyon sektöründe rahatlıkla iş bulabiliyorlar. Sektörde bilgiyi kullanabilen ve yönetebilen teknik elemanlara daima yer var. Deri işi aynı zamanda bir moda işi de. Bu yüzden sadece erkekler değil kadınlarda da deri sektörünün içinde estetiğe, finisaja, renklere daha hassaslar. Bu yüzden deri sektöründe çok başarılı olabiliyorlar” ifadelerini kullandı.  

AYAKKABI TASARIM PROGRAMI DA VAR

Akçakale, “Meslek Yüksekokulu bünyesinde aynı zamanda Ayakkabı Tasarımı ve Üretimi Programıda bulunmaktadır. Deri Teknolojisi Programında üretilen deriler burada işlenerek çanta, kemer ve ayakkabıya dönüşmektedir. Zaten sektörle iç içeyiz. Uygulama materyali, deri ve kimyasallar gibi konularda hiç sıkıntı yaşamamaktayız. Hayırsever iş adamları sayesinde istediğimiz kadar deriye ve kimyasala sorunsuz ulaşabiliyoruz. Ayrıca il dışında düzenlenen deri fuarlarına ve deri ile ilgili üretim yapan tesislere de geziler yapılmaktadır” şeklinde konuştu.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar