23 Temmuz 2019
  • Bolu24°C
  • İstanbul29°C
  • Ankara29°C

BU SKANDAL TARİHE GEÇER!

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’nın (YÖS) deneyimli eğitimcilerinden Abbas Mordeniz, AİBÜ Rektörlüğü’ne yazdığı bir yazıda skandal olarak tarihe geçebilecek iddialarda bulundu.

Bu skandal tarihe geçer!

29 Haziran 2015 Pazartesi 17:35

 

Mordeniz’in YÖS’le ilgili ifadeleri, 2012 yılındaki KPSS skandalıyla benzer iddialar içeriyor. 

Haber: Özge ELÇİ

Yabancı Uyruklu Sınav Öğrenci Sınavı (YÖS) denilince Türkiye’de akla ilk gelen isimlerden olan 23 yıllık Eğitimci Abbas Mordeniz’in, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörlüğü’ne yazdığı bir yazı, 2012 yılı KPSS skandalına benzer bir skandalın AİBÜ’de yaşandığını ortaya çıkarttı.

‘100 TAM PUAN YAPAN 49 ÖĞRENCİ AYNI DERSHANEDEN’

Eğitimci Abbas Mordeniz, AİBÜ’de 2015 yılı Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavına giren 295 öğrencinin 49’unun 100 tam puan aldığını ve tam puan alan 49 öğrencinin ‘Çağdaş Yöntem’ ismiyle faaliyet yapan bir dershanede eğitim gördüğünü ifade etti. Mordeniz, AİBÜ Rektörlüğü’ne yazdığı yazıda sınava katılan diğer öğrencilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için konunun soruşturulmasını talep etti. Yazıda, 100 tam puan alan öğrencilerin araştırılmasını, soruların yanıtlarının sızdırılıp sızdırılmadığı gibi konuların araştırılmasını da isteyen Mordeniz, YÖK, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı nezdinde soruşturma açılması talebinde bulundu.

‘AİBÜ REKTÖRLÜĞÜ’NDEN BANA HERHANGİ BİR YANIT GELMEDİ’

Deneyimli eğitimci, Bolu Gündem’e yaptığı açıklamada, gönderdiği yazının ardından AİBÜ Rektörlüğü’nden kendisine herhangi bir yanıt gelmediğini ifade ederken, bir soruşturma açılmasının gerekliliğine vurgu yaptı. Rektörlüğün soruşturma sonuçlanana kadar yürütmeyi durdurma işleminin kendisi yapması gerektiğini belirten Mordeniz, “Aksi halde binlerce öğrencinin hakkı yenmiş olacaktır” diye konuştu.

İŞTE ABBAS MORDENİZ’İN ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ’NE YAZDIĞI O YAZI;

“Üniversitenizin düzenlediği 2015 yılı Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavına 295 öğrenci katılmış ve 49 öğrenci 100 tam puan yapmıştır. Bu 49 öğrencinin İstanbul’da eğitim veren bir kursun öğrencisi olduğu düşünüldüğünde, durum size de ilginç ve soruşturulmaya muhtaç görünmekte midir?

Ülkemizdeki bazı sınavlarda (KPSS örneğinde olduğu gibi) bu tür şüphe uyandıran durumlar yaşanmakta, adli ve idari mercilerce yapılan soruşturmalarda nahoş gerçeklerle karşılaşılmaktadır.

Sınava katılan diğer öğrencilerin olası mağduriyetlerinin giderilmesi ve olası haksız kazançların engellenmesi adına, konunun bu bilgiler ışığında tarafınızca soruşturulmasını, 100 tam puan yapan öğrencilerin araştırılmasını, düzenlenen sınavın kaynağını ve cevapların herhangi bir kişi veya kuruma sızdırılıp sızdırılmadığını sorgulamanızı talep ediyorum.

Konunun takipçisi olacağımı, konunun açıklığa kavuşturulması için YÖK, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı nezdinde soruşturması açılması talebinde bulunduğumu bilgilerinize sunarım.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar