15 Şubat 2019
  • Bolu1°C
  • İstanbul6°C
  • Ankara4°C

ÇİN ZULMÜNÜ LANETLEDİLER

Memur-Sen Bolu Şubesi üyesi ve duyarlı çok sayıda vatandaş, Kadı Camii önünde toplanarak Çin’de Uygur Türklerine yapılan baskı ve işkenceleri protesto ettiler. Katılımcılar, gıyabi cenaze namazı kılıp dualar ederken Çin Devletini de lanetlediler.

Çin zulmünü lanetlediler

30 Haziran 2015 Salı 14:26

 

 

 

 

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

 

Haber: Özge ELÇİ

Kadı Camii önünde öğlen namazı sonrası toplanan kalabalık, ellerinde Türk ve Çin Sincan Özerk Bölgesinin bayraklarını taşıdılar. Grup adına açıklamayı Memur-Sen İl Temsilcisi Ahmet Koçak yaptı. Koçak, devletin ve Çin’in baskısı altında kalan Uygurların yaşadığı zulme değinerek “Her ne kadar serbest denilse de dilleri ilkokuldan üniversiteye kadar bütün okullarda yasaklanmış durumdadır. Camiler açık görünse de gençlerin, memurların, öğretmenlerin camiye gitmesi yasaktır. Kuran okuyan ve kendi şartlarında İslam’ı yaşamaya çalışanlar da takip altındadır. Şu mübarek Ramazan ayında oruç tutmalarına izin verilmemektedir. Oruç tutanlar, şiddetli işkencelere maruz bırakılmakta ve bütün dünyanın gözü önünde kadın, yaşlı, çocuk demeden hunharca katledilmektedir” dedi.

‘TÜRKİYE DE DAHİL HİÇBİR ÜLKE TEPKİ VERMİYOR’

Yüzyıllardır süren bu vahşete başta Türkiye olmak üzere hiçbir ülkenin gerekli tepkiyi vermediğini söyleyen Koçak, “Uluslararası dengeler açısından bakılan bu meselenin yok sayılması oldukça düşündürücüdür. Bu işgalci devletin BM’deki güvenlik konseyinde 5 daimi üyeden biri olması tepkileri iyice zayıflatmaktadır” ifadelerini kullandı.

‘HER ZAMAN ZALİMLERİN KARŞISINDAYIZ’

Koçak, tüm dünyayı bu vahşeti durdurmaya davet ederek“Bizler, dünyanın neresinde olursa olsun, dininden, dilinden, ırkından dolayı zulme ve katliama tabi tutulanların, mazlum ve mağdurların yanında; fakat kim olursa olsun bu zulmü işleyen zalimlerin de karşısında olacağız. Doğu Türkistanlı soydaşlarımızın, dindaşlarımızın bu yoldaki haklı mücadelelerinin yanında olacağımızı vurguluyoruz” diye konuştu.

Açıklamanın ardından öldürülen Uygur Türkleri için gıyabi cenaze namazı kılındı ve dualar okundu. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.