27 Mart 2019
  • Bolu3°C
  • İstanbul11°C
  • Ankara4°C

REKTÖR’DEN İDDİALARA YANIT

AİBÜ’de yapılan Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’na giren 295 öğrenciden 100 tam puan alan 49 öğrencinin aynı dershanede eğitim gördüğünü ve durumda şaibe olabileceğini iddia eden Eğitimci Abbas Mordeniz’e Rektör Hayri Coşkun’dan yanıt geldi.

Rektör’den iddialara yanıt

02 Temmuz 2015 Perşembe 16:48

 

 

 

Haber: Özge ELÇİ

YÖS denilince Türkiye’de akla ilk gelen isimlerden olan 23 yıllık Eğitimci Abbas Mordeniz, AİBÜ Rektörlüğüne gönderdiği yazıda şaibeli olan bu durumla ilgili açıklama yapılmasını istemişti. Gazetemize yaptığı açıklamada da konuyla ilgili Rektörlükçe ciddi bir soruşturma yapılması, soruşturma sonuçlanana kadar da herhangi bir işlem yapılmaması gerektiğini ifade etmişti. ,

Mordeniz’in o açıklamalarına AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun’dan yazılı yanıt geldi.

Rektör Coşkun, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Üniversitemizde Yurtdışından Öğrenci kabulü, Yükseköğretim Kurulu’nun 10.10.2012 tarih ve 6627 sayılı izni kapsamında 2015/59 sayılı senato kararıyla belirlenen ‘Lisans/Önlisans programları Yurtdışından Öğrenci Kabul Esasları’ çerçevesinde yapılmaktadır. Yurtdışı Öğrenci Kabulü ve yerleştirmesinde öncelik, uluslararası sınav (ACT, GCE, SAT 1, Int.Bach) sonucu olan öğrencilere verilmektedir. Kontenjanların boş kalması durumunda adayların kendi ülkelerinde katıldıkları ve geçerliliği kabul edilen ulusal sınav sonuçları(ABITUR, Matura vb.) ile yurt içi sınav(YÖS) sonucu esas alınmaktadır. Bu kapsamda yurt içi sınav olarak yapılan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Yurtdışından Öğrenci Kabul Sınavı’nın (AİBÜ-YÖS) hazırlık ve sonuç işlemleri, ilgili Sınav Komisyonu tarafından objektif kriterler çerçevesinde gerçekleştirilmiştir.

Sınava müracaatlar, Online başvuru sistemiyle tüm dünya ülkelerine açık bir şekilde yapılmıştır. Sınava, 295 öğrenci katılmış ve sınava ilişkin resmi bir itiraz vuku bulmamıştır.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.