23 Şubat 2019
  • Bolu3°C
  • İstanbul7°C
  • Ankara2°C

KOMŞUDAKİ HASTALIK HAREKETE GEÇİRDİ

Büyükbaş hayvanlarda görülen ve insanlara da bulaşabilen bir hastalığın çevre şehirlerde görülmesinin ardından İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü kolları sıvayarak aşılama kampanyası başlattı.

Komşudaki hastalık harekete geçirdi

03 Temmuz 2015 Cuma 12:00

 

 

Haber: Beyhan Bayrak

Ülkemizde 2012 yılına kadar görülmeyen bu hastalık; Mısır, İsrail ve Suriye üzerinden yayılarak Kilis, Gaziantep ve Kahramanmaraş’ta görüldü. 2013 ve 2014 yıllarında Adana'dan Giresun'a, Afyonkarahisar'dan Ağrı'ya kadar olan 43 ilde yaygın olarak görülen ve büyükbaş hayvanlarda ölümlere sebebiyet veren bu hastalık, 2015 yılında komşu illerimiz olan Sakarya, Çankırı ve Ankara’da görüldü. Bunun üzerine kolları sıvayan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, ilimizde tüm köy ve yaylalarda büyükbaş hayvanları aşılama kampanyasına aldı.

1 AĞUSTOS’A KADAR AŞILAMA TAMAMLANACAK

İlimizde 30 Haziran 2015 tarihinde başlayan aşılama kampanyası, yayla ve köylerde yoğun bir uygulama ile 01 Ağustos 2015 tarihine kadar tamamlanacağı açıklandı. Aşı uygulaması mecburi olup 3 aylıktan büyük bütün büyükbaş hayvanlara uygulanacak. Aşılama döneminin tamamlanmasından itibaren hayvan sevklerinde Sığırların Nodüler Ekzantemi Aşısı zorunlu olarak aranacak. Aşı yaptırmayan vatandaşların hayvan sevklerine izin verilmeyeceğinden mağduriyet oluşmaması için hayvanlarını mutlaka aşılatmaları gerektiği belirtildi.

AŞILANMAYAN HAYVANLARIN SEVKLERİNE İZİN VERİLMEYECEK

Hastalığın insanlara da bulaşma ihtimali olduğu belirtilirken, bu yüzden gerek patlamış şişliklerden gelen akıntılar, gerekse ağız, burun ve göz akıntılarından sakınmak, antiseptik, dezenfektan, deterjan kullanılması önerildi.

 

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.