21 Temmuz 2019
  • Bolu19°C
  • İstanbul25°C
  • Ankara21°C

AİBÜ’DE YÜKSELİŞ VAR

Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Türkiye Bilimsel Yayın Performansları Raporu ve ODTÜ URAP listesinde üst sıralarda yer aldı. AİBÜ’nün TÜBİTAK ve benzer listelerdeki sıralaması, son yıllarda düşüşteydi.

AİBÜ’de yükseliş var

06 Temmuz 2015 Pazartesi 17:07

Haber Merkezi

Bilimsel yayın ve atıf raporları ulusal ve uluslararası yayın üretim performansları üzerinden Üniversitelerin durumunu göstermek amacıyla TÜBİTAK-ULAKBİM tarafından hazırlanan Türkiye Bilimsel Yayın Performansları Raporu açıklandı.

TÜBİTAK ULAKBİM CABİM bünyesinde yürütülen bibliyometrik çalışmalar kapsamında hazırlanan ve 2004-2014 dönemine ait en çok bilimsel yayın yapan ilk 50 üniversiteye ait Web Of Science tarafından tanımlandığı 250 farklı konu kategorisinde bibliyometrik değerlendirmelerinin yer aldığı rapora göre Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Türkiye’de ilk 50 üniversite arasında yer aldı.

EĞİTİM FAKÜLTESİ 7’NCİ OLDU

Diğer yandan AİBÜ Eğitim Fakültesi, Türkiye’deki üniversitelerin akademik başarılarının değerlendirildiği ODTÜ URAP 2015 araştırmasının sonuçlarına göre, 103 üniversite arasında 7’nci olmayı başardı. AİBÜ Eğitim Fakültesi elde ettiği başarıyla aynı zamanda İstanbul, Marmara, Boğaziçi, Gazi, Sabancı gibi Türkiye’nin önde gelen üniversitelerini de geride bıraktı.

ÇIKIŞ YAKALADI

ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesindeki URAP Araştırma Laboratuvarı, 2009 yılından bu yana yükseköğretim kurumlarını akademik başarıları doğrultusunda değerlendirebilmek için bilimsel yöntemler geliştiriyor ve çalışmalarının sonuçlarını kamuoyu ile paylaşıyor. URAP’ın üniversiteleri; Beşeri Bilimler, Çevre Bilimleri, Kentsel Planlama ve Mimarlık, Psikoloji ve Bilişsel Bilimler, Ziraat ve Veterinerlik gibi 20’yi aşkın alanda derecelendirdiği sıralamada AİBÜ, Türkiye’deki üniversiteler arasındaki çıkışını sürdürdü.      

 

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar