20 Şubat 2019
  • Bolu-2°C
  • İstanbul6°C
  • Ankara-1°C

‘HIRSIZ VAR’ DAVASI SONUÇLANDI

Bir öğrencisinin iddiasına göre dersinde “Ülkenin başında hırsızlar var” dediği iddia edilen Ortaokul Öğretmeni Utkum Kozanoğlu, hakkında açılan ‘Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret’ davasından beraat etti.

‘Hırsız var’ davası sonuçlandı

07 Temmuz 2015 Salı 17:11

 

 

 

Haber: Özge ELÇİ

Bir ortaokulda Fen Bilgisi Öğretmeni olarak görev yapan Utkum Kozanoğlu’nun dersinde “Ülkenin başında hırsızlar var” dediğini iddia eden bir öğrencisinin ifadelerinin ardından öğretmen hakkında önce soruşturma başlatılmış, daha sonra da hakaret suçlamasıyla dava açılmıştı.

CUMHURBAŞKANI DAVAYA MÜDAHİL OLMAK İÇİN DİLEKÇE GÖNDERDİ

 Davada Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan da müşteki sıfatıyla yer aldı. Erdoğan’ın Avukatı Ahmet Özel, davaya müdahil olmak için bir dilekçe gönderdi.

Kozanoğlu, bir önceki duruşmada olayı özetleyerek “Okulumuzda görev yapan başka bir öğretmen hakkında ‘Ülkenin başında hırsızlar var’ dediği gerekçesiyle soruşturma açılmıştı. Öğrenciler de derste bana o öğretmen hakkında soruşturma açılma sebebini sordular. Ben de bu cümleyi hatırlattım; ama bunu söylediğine inanmıyorum, dedim. O esnada bir öğrencim, ‘Ülkenin başında hırsızlar var’ cümlesinin benim tarafımdan söylendiğini zannetmiş. Olay böyle başladı” dedi. Kozanoğlu’nun bu ifadelerini tanık olarak dinlenilen öğrencileri de doğruladı.

ÖĞRENCİLERİ DE ÖĞRETMENİ SAVUNMUŞTU

Salı günü Asliye Ceza Mahkemesi’nde ikinci duruşması görülen davada Kozanoğlu’nun Avukatı suçlamaları reddederek, “İddia edilen suçla ilgili maddi unsur oluşmamıştır. Böyle bir cümle söylenmediği gibi, söylense dahi kesinlikle Recep Tayyip Erdoğan’ın ismi geçmemiştir. Bu sebeple de müştekinin katılma talebinin reddine karar verilmesini istiyoruz” dedi. Öğretmen Kozanoğlu ise suçsuz olduğunu söyleyerek beraatini istedi.

‘MADDİ UNSUR YOK, BERAAT İSTİYORUZ’

Mahkeme heyeti, iddia edilen suçta maddi bir unsur oluşmadığı ve hiçbir şekilde Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın ismi geçmediği gerekçeleriyle Utkum Kozanoğlu hakkında beraat kararı verdi.

Eğitim Sen üyesi olan Öğretmen Kozanoğlu’na destek için duruşmaya gelen sendika yetkilileri de gerek Şube olarak gerek Genel Merkez olarak, üyelerinin sonuna kadar yanında olduklarını belirttiler.  

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar